W muzeum jak w mieszkaniu. Są eksponaty i wspomnienia

001 1110

Najmłodsze muzeum w Lublinie: Muzeum Osiedli Mieszkaniowych. Bardziej przypomina mieszkanie z lat siedemdziesiątych niż tradycyjną placówkę muzealną. Składa się zarówno z dokumentów, przedmiotów pochodzących z prywatnych kolekcji mieszkańców, jak i z ich opowieści. Prowadzą go mieszkańcy dzielnicy LSM (Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa) związani z Fundacją Teren Otwarty, którzy chcą przybliżać historię lubelskiej spółdzielczości.

Inicjatorką muzeum jest Paulina Paga. – Ludzie przynoszą tutaj wyjątkowe eksponaty, które złożyły się na kształt finalny całej kolekcji. Jest np. maszyna do pisania, stół, żyletki do golenia czy solniczka. Wszystko w klimacie. Do tego potrzebujemy opowieści. Zbieramy historie o tym, jak podróżowały te przedmioty – podkreśla. – Zapraszamy wszystkich, bo nasza przestrzeń łączy generację senioralną z młodymi.

Muzeum Osiedli Mieszkaniowych działa przy ul. Wileńskiej 21 w Lublinie, czyli w pawilonie nad targiem (wejście naprzeciwko baru „Chochlik”, obok sklepu fryzjerskiego i zakładu krawieckiego). MOM można odwiedzić samemu lub umówić wizytę grupową. Wstęp jest wolny. Na razie MOM jest otwarte w czwartki, piątki i soboty.

22 lutego odbędzie się uroczysty finisaż dotychczasowych wystaw. Jeśli MOM otrzyma odpowiednie wsparcie, bo jest efektem projektów (finansowane m.in. przez Urząd Miasta Lublin), to rozszerzy swoją działalność także na inne osiedla i miasta naszego regionu.

AKr / opr. MatA

Fot. www.mom-lublin.pl

Exit mobile version