Wchodzą e-dowody! Co zyskamy dzięki nowym dokumentom?

Komunikacja elektroniczna z administracją, służbą zdrowia oraz szybsze odprawy na lotniskach – to niektóre z ułatwień wynikające z korzystania z dowodów elektronicznych. Od poniedziałku (04.03) będziemy mogli wyrabiać jedynie takie dowody.

Jaki będzie nowy dowód?

– Nowe dowody zewnętrznie będą podobne do obecnie funkcjonujących. Jednak wewnątrz będzie znajdował się czip bezstykowy – mówi rzecznik wojewody lubelskiego, Marek Wieczerzak. – Nie zmienią się dotychczasowe funkcje dowodu. Stale będzie potwierdzeniem tożsamości, obywatelstwa, uprawnieniem do przekraczania granic niektórych państw. E-dowód stanie się dokumentem podróżnym, zgodnym z wymogami organizacji międzynarodowego lotnictwa cywilnego, posiadacz takiego dowodu będzie mógł szybciej i sprawniej być obsłużony np. na lotnisku. W przyszłości osoby korzystające ze służby zdrowia skorzystają z udogodnień – pacjenci otrzymają możliwość rejestracji w placówce medycznej bez podawania swoich danych osobowych. Dokument pozwoli na logowanie do portali administracji publicznej. W dniu wdrożenia dowodu, czyli 4 marca będzie to możliwe na portalach obywatel.gov.pl oraz ePUAP.

– W pamięci czipa znajdą się dane jak: dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej, zdjęcie biomeryczne – wyjaśnia Olga Mazurek-Podleśna, biuro prasowe w kancelarii prezydenta miasta Lublin. – E-dowód umożliwi komunikację z organami administracji poprzez ustanowienie podpisu kwalifikowanego czy korzystanie za pośrednictwem e-PUAP. Warstwy, oprócz podstawowych, będą kodowane i certyfikowane na wniosek użytkownika.

Plusy i minusy e-dowodu

– W wielu momentach życia, dzięki e-dowodowi, będziemy mogli szybciej załatwić sprawy. Dogodność ta związana jest z podpisem elektronicznym – tłumaczy Piotr Celiński, Wydział Politologii UMCS. – Z nowymi dowodami powinno być prościej w wielu sytuacjach, które dotychczas zabierały czas oraz stresowały np. podczas systemu weryfikowania. Technologie, które nam pomagają, zawsze także nam w czymś przeszkadzają. W tym przypadku ceną za ułatwienia jest większy nadzór ze strony państwa i systemów informatycznych.

Rząd zakłada, że wymiana starych dokumentów na e-dowody potrwa do 2029 roku. O nowy dowód osobisty będzie można starać się jeszcze przed upływem ważności posiadanego dokumentu. Nie ma jednak takiej konieczności.

Wniosek o stary dowód osobisty można złożyć online jeszcze tylko dziś(26.02), a do piątku (01.03) do godziny 11.30 stacjonarnie w jednostkach Urzędu Miasta. Potem nastąpi przerwa techniczna. Od poniedziałku (04.03) wszystkie wnioski będą obejmować już tylko nowe e-dowody.

Dokument z czipem, czyli nowy dowód osobisty, jest bezterminowy i będzie podlegał wymianie jedynie na wniosek właściciela.

InYa

Fot. gov.pl

Exit mobile version