Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał sprzedaż 14 rodzajów tabletek i syropów na kaszel, zawierających pochodzący z Francji fenspiryd. Pojawiły się bowiem podejrzenia, że substancja ta może być groźna dla zdrowia. W uzasadnieniu decyzji o wstrzymaniu obrotu tych leków GIF podaje, że możliwe ryzyko jest wyższe niż korzyści płynące z ich stosowania.
Chodzi między innymi o takie leki jak: Pulneo, Fosidal, Fenspogal, Eurespal, Eurefin i Elofen.
– Te produkty zawierają substancję czynną, czyli fenspiryd. Ma ona właściwości przeciwhistaminowe (tj. przeciwuczuleniowe) i przeciwzapalne. Podmiot odpowiedzialny za jej wytwarzanie ma podejrzenie w badaniach nieklinicznych, że stosunek ryzyka do korzyści jest niekorzystny dla pacjentów – wyjaśnia Izabela Mahorowska-Kiciak (na zdjęciu), Lubelski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny. – Chodzi nie tylko o syropy, ale również tabletki. Leki są podawane zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Jest podejrzenie, że substancja czynna w nich zawarta może wywołać zaburzenia rytmu serca (…).
– Leki wstrzymane w obrocie powinny być z chwilą otrzymania decyzji wyłączone z tzw. masy towarowej, która służy do wydawania pacjentom. Dotyczy to m.in. producentów, dystrybutorów, hurtowni, aptek i punktów aptecznych. Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której Główny Inspektor Farmaceutyczny wyda decyzję o wycofaniu z obrotu wszystkich produktów zawierających fenspiryd, wówczas pacjenci, którzy takie leki posiadają, mogą zwrócić je do aptek, w których dokonali zakupu. W przypadku wstrzymania należy zaprzestać ich stosowania i czekać na kolejną decyzję, która na pewno zostanie opublikowana – zapowiedziała Mahorowska-Kiciak.
– Wstrzymywanie lub wycofanie leków z obrotu to nie są niezwykłe procedury. W tygodniu mamy kilka decyzji GIF z tym związanych. Dokonuje on także uchyleń postanowień o wstrzymaniu. Ma to miejsce w przypadku, gdy przeprowadzone badania nie potwierdzają zagrożenia dla zdrowia lub życia pacjentów – podsumowała Izabela Mahorowska-Kiciak.
Z gościem rozmawiał Tomasz Nieśpiał.
ToNie / opr. MatA
Fot. archiwum