Pochodzące z czasów Sapiehów ikony można oglądać w sanktuarium maryjnym w Kodniu. Wystawa została przygotowana też z myślą o osobach niewidomych.
– Ikony mają swoją ciekawą historię – mówi rzecznik sanktuarium ojciec Jarosław Kędzia. – Pochodzą z ikonostasu, który znajdował się kościele Świętego Ducha. Pierwszy Sapieha był unitą, więc kościół ten był cerkwią zamkową. Cześć z tych ikon zostało wystawionych w przyklasztornym Muzeum Misyjno-Ornitologiczne w Kodniu. Kilka z nich można natomiast już zobaczyć w kościele Świętego Ducha.
– Do tej pory ikony te były ukryte w naszych zbiorach w archiwum. Jednak stwierdziliśmy, że są tak piękne, iż należy je eksponować i odnawiać – dodaje ojciec Kędzia.
– Kościół Świętego Ducha w Kodniu powstał w latach 1520-1530. Został wybudowany przez księcia Pawła Sapiehę. Świątynia to prawdziwa perełka. Jest przepięknie zachowana. Kościół powstał w stylu gotyku nadwiślańskiego, bardzo surowego. Ale ta surowość daje to, że człowiek czuje się wyjątkowo. Nic go nie rozprasza. Można się tam wyciszyć. A teraz w świątyni możemy także podziwiać ikony – opowiada Zofia Sacharczuk, przewodnik po kodeńskim sanktuarium.
Jedna z ikon znajdujących się w kościele Świętego Ducha wyjątkowo się wyróżnia. – Została ona stworzona z myślą o osobach niewidomych. Przedstawia twarz Chrystusa i została zrobiona w „formacie 3D”, czyli wszelkie zagłębienia i rysy twarzy osoby niewidome i słabowidzące mogą sobie „wybraillować”. Są również przygotowane specjalne tablice z historią ikonografii, sporządzone też w alfabecie Braille’a. Kościół Świętego Ducha jest otwarty dla zwiedzających codziennie przez 12 godzin – zaprasza do odwiedzenia świątyni ojciec Jarosław Kędzia.
Większość prezentowanych ikon pochodzi z XVII i XVIII wieku. Część ikon, które znajdują się w przyklasztornym muzeum, wkrótce zostanie przeniesiona do kościoła Świętego Ducha.
MaT / opr. ToMa
Fot. Małgorzata Tymicka