Fotograf powstania warszawskiego Zbigniew Grochowski prezentuje swoje zdjęcia w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Podczas spotkania z młodzieżą autor opowiadał miedzy innymi o kulisach zrobienia tych zdjęć.
– Wszystkie prezentowane na tej wystawie zdjęcia zostały wykonane w czasie wojny lub tuż po jej zakończeniu: – Kilkanaście zdjęć z okresu powstania, kilka zdjęć z czasu przed powstania – m.in. miejsc egzekucji ulicznych, w których Niemcy rozstrzeliwali więźniów przywożonych z Pawiaka – mówi autor Zbigniew Grochowski. – Miałem polecenie od druha zastępowego, żeby robić takie zdjęcia. Te były później pocztą podziemną były przekazywane do Londynu celem dokumentacji zbrodni niemieckiej. Wśród zdjęć jest np. fotografia grupy lotników amerykańskich.
Zbigniew Grochowski urodził się w Lublinie. Podczas II wojny światowej razem z rodziną uciekł do Warszawy. Tam na tajnych spotkaniach skończył gimnazjum i wstąpił do Szarych Szeregów. Brał też udział w akcjach małego sabotażu i fotografował między innymi uliczne egzekucje. Po wojnie wrócił do Lublina, gdzie skończył studia geologiczne i pracował jako pedagog.
Wystawa zdjęć Zbigniewa Grochowskiego prezentowana jest w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim przy ul. Spokojnej w Lublinie.
MaK / opr. KS
Fot. Przemysław Guzewicz