05.03.2019 „My rodzice”

Dziś przyjrzymy się raportowi „SOS Rodzinie – alarmujący raport SOS Wiosek Dziecięcych”. Jak wynika z Raportu „SOS Rodzinie”, opublikowanego przez SOS Wioski Dziecięce, zmiany w polskim systemie opieki społecznej, zwłaszcza świadczenie 500 plus, przyniosło wiele pozytywnych zmian polskim rodzinom. Jednak, samo świadczenie finansowe, w ocenie ekspertów Stowarzyszenia, nie jest wystarczające. By poprawić sytuację dzieci żyjących w rodzinach zagrożonych rozpadem, dotkniętych niezaradnością czy zmagających się z przemocą i uzależnieniami konieczny jest dalszy intensywny rozwój profilaktyki rodzinnej przynajmniej w co drugiej gminie w Polsce.

Zaniedbanie, odrzucenie i brak wiary we własne możliwości. To tylko niektóre z przeciwności, z którymi zmagają się tysiące dzieci toczących nierówną walkę z życiem. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce podjęło się działań profilaktycznych – pomocy skierowanej do dzieci z rodzin w kryzysie i do rodziców (wizyty domowe, szkolenia prowadzone przez ekspertów z różnych dziedzin, doradztwo psychologiczno-pedagogiczne, pomoc prawna, zdrowotna, materialna (dary w naturze). Tworzone są też grupy wsparcia dla rodziców i ułatwiany im kontakt z pracodawcami. Warto podkreślić, że działania skierowane do rodzin są zindywidualizowane i trwają od trzech do pięciu lat. W efekcie aż 78 proc. rodzin usamodzielniło się (dane SOS za rok 2018). Dla porównania, skuteczność gminnych pracowników socjalnych to 45 proc., a przeciętny czas pracy z rodziną wynosi do 15 miesięcy.

W audycji m.in. weźmie udział Łukasz Łagód, Doradca ds. Programu Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie”, współautor raportu. Do usłyszenia po 22.00 mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.

Fot. ToMa

 

Exit mobile version