„100 lat z dziejów polskiej muzyki” Danuty Gwizdalanki to książka, która właśnie się ukazała. Trwają prace nad przetłumaczeniem jej na osiem języków. Co musiała napisać inaczej, żeby poradziła sobie z tekstem chińska tłumaczka? Jakie zdjęcie nie mogło się ukazać w wydaniu francuskim? O tym m.in. rozmawiałam z Danutą Gwizdalanką, która odwiedziła Lublin niedawno przy okazji koncertu w filharmonii, podczas którego wykonywana była kompozycja jej męża, Krzysztofa Meyera. Wrócimy też do wątków, jakie Gwizdalanka podjęła w Polsce już kilkadziesiąt lat temu publikując cykl artykułów w Ruchu Muzycznym: czy i kiedy muzyka jest po prostu hałasem? Spróbujemy także odpowiedzieć na pytanie, co to znaczy napisać biografię kompozytora i czy Polacy lubią swoją muzyką.
„Wschody” (wschodyfestiwal.pl) – jedyny w Polsce festiwal, który kładzie nacisk na piosenki artystyczne powstałe po 2000 roku, odbędą się w kwietniu w Lublinie. Organizatorzy stworzyli „Nową klasykę” – listę polskich utworów z ostatnich kilkunastu lat, których teksty i muzyka wyznaczają nowe niebanalne trendy w piosence. O „Wschodach” opowie w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” Ewelina Krawczyk.
Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Kontestacje” zakończy się w niedzielę w Lublinie. Na ostatnie wydarzenia zaprosi Urszula Motyka.
Życie po życiu – Kieślowski, Żuławski, Has, to tytuł Bitwy o kulturę, jaka odbyła się w Teatrze Starym w Lublinie. Gośćmi Łukasza Drewniaka byli: Tadeusz Lubelski i Marcin Maron. W programie przywołamy fragmenty rozmowy o kinie trzech wielkich polskich reżyserów.
Na program tuż po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Fot. Grażyna Lutosławska