Akademia Zamojska z szansą na reaktywację

001 967

Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie – to znane zdanie pochodzi z aktu fundacyjnego powołanej w 1594 roku Akademii Zamojskiej. Czy po 235 latach ma szansę powrócić do Zamościa?

W mieście działa Społeczny Komitet na Rzecz Powołania Akademii Zamojskiej. Na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Zamość radni przyjęli stanowisko, zgodnie z którym wyrażają poparcie dla działań zmierzających do wcielenia w życie tej inicjatywy.

– Akademia Zamojska ma historyczne znaczenie nie tylko dla samego Zamościa – mówi Jan Świtka, emerytowany profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. – Doceniali ją profesorowie z Wilna i ze Lwowa. Akademia jest tym dla Zamościa czym Uniwersytet Jagielloński dla Krakowa. To perła w koronie.

– Akademia Zamojska była zawsze chlubą naszego regionu – podkreśla Maria Gmyz, zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie. – Została trzecią uczelnią w kraju i rozsławiała miasto.

– W Zamościu mamy jedną placówkę publiczną. To Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Zgodnie z deklaracjami rządu: dwie tego typu jednostki nie będą finansowane przez władze lokalne – tłumaczy prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. – Jedyną możliwością jest to, by przekształcić PWSZ w Akademię Zamojską. Taka szansa istnieje. Akademickość to podstawa rozwoju, zwłaszcza jeśli chodzi o pozyskiwanie młodych i prężnych kadr, czyli studentów.

– Zamość dysponuje niezwykle cenną marką, jaką jest Akademia Zamojska. Jest rozpoznawalna, dobrze kojarzona i zakorzeniona w świadomości Polaków – dodaje dr Dariusz Wojnarski z PWSZ w Zamościu.

– Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu to baza wyjściowa do reaktywowania Akademii Zamojskiej. Przed nami droga trudna, ale wierzymy, że skuteczna. Uchwała została przyjęta jednogłośnie i nie było żadnego sprzeciwu. To pierwszy krok. Kolejne będą zmierzały do skonkretyzowania naszych planów – podsumowuje Marek Splewiński, przewodniczący Społecznego Komitetu na Rzecz Powołania Akademii Zamojskiej.

Akademia Zamojska była trzecią szkołą wyższą powołaną na terenie Rzeczypospolitej – po Akademii Krakowskiej i Wileńskiej.

AlF / opr. MatA

Fot. archiwum

Exit mobile version