Działanie wbrew przepisom ustawy zarzuca Grupie Azoty z siedzibą w Tarnowie Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego działający przy Grupie Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.. Chodzi o zgłaszanie kandydatów do rady nadzorczej Grupy Azoty.
Zdaniem związkowców taką możliwość, a więc bierne prawo wyborcze, dała spółkom zależnym ubiegłoroczna nowelizacja ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 roku o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników.
Przewodniczący ZZPRC Zakładów Azotowych „Puławy” S.A. – Sławomir Wręga tłumaczy, że przedstawiciele Grupy Azoty z siedzibą w Tarnowie wprowadzili regulamin wyborów do rady nadzorczej, w którym odbierają możliwość zgłaszania kandydatów przez spółki zależne. – Okazało się, że regulamin jest już przyjęty, że już jest powoływana komisja, tylko zostało to przed spółkami zależnymi utajnione. Zdobyliśmy regulamin. Po jego lekturze stało się jasne, dlaczego został utajniony. Pracownicy spółek zależnych, czyli Puław, Polic i Kędzierzyna, zostali pozbawieni możliwości kandydowania w wyborach do rady nadzorczej Grupy Azoty. Organa, zarząd i rada nadzorcza spółki tarnowskiej postąpiły wbrew ustawie – tłumaczy.
Jakie mogą być skutki takiego głosowania wyjaśnia członek Rady Nadzorczej Grupy Azoty „Puławy” S.A. – Grzegorz Mandziarz. – Skutkiem będzie to, że wszyscy pracownicy jednostek zależnych będą głosować na kilka osób, których de facto nie znają, ponieważ Grupa Azoty zatrudnia w sumie ponad 10 tysięcy pracowników, natomiast jeśli będą wybierani tylko i wyłącznie spośród pracowników Grupy Azoty Tarnów, to wówczas będzie się głosować na kogoś, kogo widziało się tylko na papierze – tłumaczy.
– Nie ma naruszania ustawy – uważa, powołując się na zapisy artykułu 14 ustawy o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników, dyrektor Biura Komunikacji w Grupie Azoty S.A. – Piotr Pawlina. – Przyjętą w regulaminie zasadę przyznawania biernego prawa wyborczego uzasadnia zarówno powszechnie panujący w tym zakresie zwyczaj, jak i samo brzmienie dodanego w artykule 14 wymienionej ustawy ustępu 3 zgodnie z którym w przypadku gdy spółka, która powstała w wyniku komercjalizacji, wchodzi w skład grupy kapitałowej i jest jednostką dominującą w stosunku do przynajmniej jednej jednostki zależnej, do wyboru i odwołania przedstawicieli pracowników w radzie nadzorczej uprawnieni są pracownicy spółki oraz wszystkich jej jednostek zależnych. Z takiego brzmienia ustępu 3 wynika intencja ustawodawcy rozszerzenia na pracowników spółek zależnych jedynie czynnego prawa wyborczego, czyli prawa wybierania i odwoływania przedstawicieli pracowników w radach nadzorczych – mówi.
Tłumaczenia Pawlina nie przekonują związkowców z „Puław”, którzy zamierzają w ciągu 2 tygodni pojechać pod kancelarię prezesa Rady Ministrów z banerem, by w ten sposób poinformować premiera o zaistniałej sytuacji. Mimo zapisów w regulaminie chcą również wystawić swoich kandydatów do rady nadzorczej.
ŁuG / opr. SzyMon
Fot. Łukasz Grabczak