Biała Podlaska: ekonomia społeczna z wyróżnieniem

ekonomia

Gmina miejska Biała Podlaska otrzymała wyróżnienie w konkursie „Samorząd Przyjazny Ekonomii Społecznej”, organizowanym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie. Gmina została doceniona za wsparcie, jakie udziela miejscowemu Centrum Integracji Społecznej.   

Centrum Integracji Społecznej powstało dzięki współpracy miasta z Caritas Diecezji Siedleckiej.

– W 2014 miasto było jednym z prekursorów na terenie województwa uruchomienia takiej inicjatywy. Caritas jest jej podmiotem prowadzącym, natomiast zaangażowanie Białej Podlaskiej polega na jej corocznym finansowym wsparciu, w wysokości grubo przekraczającej 200 tysięcy złotych. Pozwala to na sfinansowanie 30 miejsc dla uczestników kilku sekcji prowadzonych przez Centrum Integracji Społecznej – informuje Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej.

– Centrum jest podmiotem ekonomii społecznej. Zajmuje się integracją zawodową i społeczną osób długotrwale bezrobotnych, którym trudno odnaleźć się na otwartym rynku pracy – wyjaśnia Irena Paszkiewicz, kierownik Centrum Integracji Społecznej w Białej Podlaskiej. – Osoby te przychodzą do nas i odbywają indywidualny program zatrudnienia socjalnego przez maksymalnie 1,5 roku. W czasie jego trwania nabywają umiejętności w różnych sekcjach: gastronomicznej, remontowo-porządkowej, opiekunów osób starszych, florystyczno-ogrodniczej, finansowo-księgowej. Każdy uczestnik w czasie programu otrzymuje świadczenie integracyjne. Jest to 841 zł brutto.

– Myślę, że można się tu rozwinąć poprzez uczestniczenie w szkoleniach i kursach. Odbywamy też praktyki w różnych instytucjach, na przykład w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej czy w Urzędzie Skarbowym. Otwiera to dla nas pewną furtkę do rozwoju zawodowego – mówi Iwona Ryl, uczestniczka sekcji finansowo-księgowej.  

– W ramach ustawy możemy prowadzić działalność handlową, usługową i wytwórczą. I taką działalność prowadzimy w każdej sekcji. W ten sposób dopracowujemy środki własne, które zapewniają nam pieniądze na rozwój – dodaje Irena Paszkiewicz.

– Tworzenie podmiotów ekonomii społecznej, takich jak Centrum Integracji Społecznej czy spółdzielnie socjalne, to bardzo ważny obszar polityki społecznej – stwierdza Małgorzata Romanko, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie. – Ekonomia społeczna proponuje: aktywne formy pomocy zamiast pasywnych oraz współodpowiedzialność zamiast roszczeń i uzależnienia od wsparcia. Jeśli osoba bezrobotna zaktywizuje się w Centrum Integracji Społecznej, ma szansę zostać zatrudniona w spółdzielni socjalnej.

Statuetki ,,Samorząd Przyjazny Ekonomii Społecznej” odebrały gminy: Susiec, Międzyrzec Podlaski, Hrubieszów oraz Józefów.

Konkurs ,,Samorząd Przyjazny Ekonomii Społecznej” odbył się po raz drugi. W ubiegłym roku miasto Biała Podlaska również otrzymało wyróżnienie za wspieranie podmiotów ekonomii społecznej.

MaT / opr. ToMa

Fot. Małgorzata Tymicka

Exit mobile version