Bialski szpital podsumował rok i przedstawił plany na przyszłość

szpital 15

Dodatni wynik finansowy – ponad 1 mln 250 tys. złotych – uzyskał za 2018 rok bialski szpital. Dziś w Białej Podlaskiej podsumowano działalność placówki za ubiegły rok. Przedstawiono też plany inwestycyjne jakie ma dyrekcja szpitala. 

– Szpital w Białej Podlaskiej może być wzorem dla szpitali w województwie lubelskim – mówi nadzorujący służbę zdrowia wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski: – Szpitale w województwie lubelskim są zadłużone na ponad 754 miliony złotych. To absolutnie nie tyczy się szpitala w Białej Podlaskiej. Szpital ten ma niewielki zysk, ale my nie oczekujemy, że szpitale w ogóle będą osiągały zyski. Szpital wypracowany zysk częściowo przeznacza na podwyżki, ale przede wszystkim na dalsze inwestycje.

– W ubiegłym roku szpital wydał 8 milionów złotych pochodzących z własnych środków na inwestycje – mówi dyrektor bialskiego szpitala, Dariusz Oleński: – Wybudowaliśmy w aptece szpitalnej pracownię leków cytostatycznych, rozpoczęliśmy wykonywanie specyficznych zabiegów wideotorakoskopii i biopsji płuc w przypadku chorób onkologicznych, rozpoczęły się operacje wątroby w oddziale chirurgii onkologicznej. To tak naprawdę są wielkie kroki w rozwoju szpitala, które były poprzedzone zakupem aparatury, a przede wszystkim szkoleniem lekarzy.

– Dobra sytuacja finansowa szpitala pozwala na realizowanie największej inwestycji, jaką jest budowa bialskiej onkologii – mówi wicemarszałek województwa, Dariusz Stefaniuk: – Pierwszy raz, kiedy o tym usłyszałem, jeszcze będąc prezydentem miasta, wydawało się to jak lot w kosmos, ale od razu stałem się wielkim orędownikiem tego pomysłu. Jest to pomysł, który wymaga wielu ludzi dobrej woli, których trzeba przekonywać do tego, że jesteśmy w stanie to zrobić, ale te wyniki, które dzisiaj szpital ma, są rekomendacją, że te pieniądze zostaną dobrze wykorzystane. Po drugie będą służyły wzmacnianiu poczucia bezpieczeństwa leczenia chorych.

Jakie nowe zadania będą realizowane przez bialski szpital w tym roku?

– W lipcu chcielibyśmy oddać do użytku w oddziale kardiologicznym ECMO, czyli wspomaganie krążenia – zaznacza Dariusz Oleński: – Chcielibyśmy rozpocząć operacje w zmodernizowanym bloku operacyjnym, tzw. sali hybrydowej. Chcielibyśmy wprowadzić w całym szpitalu system informatyczny o wyższym poziomie technologii niż jest obecnie. Bardzo nam także zależy na otwarciu oddziału neurochirurgicznego. Tego oddziału jeszcze w Białej Podlaskiej nie ma. Kompletujemy w tej chwili zespół lekarzy neurochirurgów, modernizujemy blok operacyjny również pod kątem wykonywania takich zabiegów.

W grudniu ubiegłego roku otwarto w bialskim szpitalu poradnię neurochirurgiczną.

Budowa bialskiej onkologii – największej inwestycji jaką realizuje bialski szpital – potrwa do 2020 roku. Koszt prac wyniesie 60 mln złotych. 

MaT (opr. DySzcz)

Fot. www.szpitalbp.pl

Exit mobile version