Chełmskie miasteczko medyczne, czyli Instytut Nauk Medycznych, coraz bliżej. To instytucja, która miałaby kształcić między innymi przyszłe pielęgniarki czy ratowników medycznych.
Jak podkreśla prof. Arkadiusz Tofil, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, wzrasta. zapotrzebowanie na taką placówkę zarówno ze strony szpitali, jak i pozostałych instytucji medycznych. – Absolwenci kierunków związanych z naukami medycznymi to grupa osób, która jest bardzo ceniona na rynku pracy – dodaje rektor Tofil. – To wiąże się z naszymi kolejnymi planami, czyli rozbudową, a raczej stworzeniem od podstaw Instytutu Nauk Medycznych na tzw. „drugiej górce chełmskiej”. Mam nadzieję, że uda nam się zoptymalizować możliwość zagospodarowania tego terenu.
– Nie jest to oczywiście inwestycja, która można by zrealizować w ciągu jednego roku. Głównym obiektem z punktu widzenia uczelni, będzie budynek, w którym zostaną ulokowane laboratoria związane z kierunkami medycznymi. Ale nie ukrywam, że plany są dużo szersze – wyjaśnia prof. Tofil. – Moim marzeniem jest, żeby na tym obszarze pojawiła się również klinika. Dzięki temu zarówno część praktyczna, jak i teoretyczna kształcenia byłaby realizowana w ramach jednego kampusu. Gdyby udało się wybudować taki kompleks, korzyści z tego odczułoby społeczeństwo nie tylko Chełma, ale i całej Lubelszczyzny.
– Jesteśmy w bardzo dobrych stosunkach z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową. Chcemy poszerzyć tę współpracę o kolejną obietnicę – podniesienie Chełma do rangi miasta akademickiego. A nie będzie to możliwe, jeśli nie powstanie tutaj Instytut Nauk Medycznych – stwierdza Jakub Banaszek, prezydent Chełma.
– To wielka szansa rozwojowa nie tylko dla chełmskiej uczelni. Instytut Nauk Medycznych jest inwestycją ważną z punktu widzenia całego miasta. Zresztą ta inwestycja jest potrzebna nie tylko uczelni, miastu i regionowi, ale również całej Polsce. Wiadomo, że w tej chwili bardzo brakuje kadr w obszarze służby zdrowia – mówi wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin. – Chcę powiedzieć, że pozytywna decyzja w tej sprawie jest już bliska. Trwają ostateczne szacunki. Rozmawiamy na ten temat również z panem ministrem zdrowia, Łukaszem Szumowskim. Myślę, że jeszcze wiosną tego roku będziemy mogli wspólnie przedstawić konkretny komunikat, dotyczący skali wsparcia rządowego. To będą bardzo wymierne środki i bardzo silny impuls rozwojowy dla Chełma.
Budowa Instytutu Nauk Medycznych jest planowany na gruntach przy ul. Batorego, które kilkanaście lat temu PWSZ dostała bezpłatnie od miasta na cele statutowe.
KraJ / opr. ToMa
CZYTAJ TAKŻE: W Chełmie powstanie miasteczko medyczne?
Fot. pixabay.com