Zakup nowych autobusów, budowa dróg, nowe ścieżki rowerowe, to tylko niektóre ważne projekty ujęte w perspektywie rozwoju Chełmskiego Obszaru Funkcjonalnego. Porozumienie w sprawie jego utworzenia zostało podpisane już w 2014 roku, a współpraca samorządów w ramach tego przedsięwzięcia będzie dotyczyła pobudzania rozwoju społeczno-gospodarczego Chełma i okolic.
– Chełmski Obszar Funkcjonalny to trzy gminy. Liderem projektu jest miasto Chełm. Uczestniczą w nim też gminy: Chełm i Kamień – wyjaśnia Wiesław Kociuba, wójt gminy Chełm. – W ramach tego działania został złożony wniosek o dofinansowanie na infrastrukturę. Obejmuje ona między innymi system budowy ścieżek rowerowych. Na terenie gminy Chełm powstanie ich łącznie ponad 6 kilometrów.
Przy realizacji projektu pojawiły się pewne problemy, ale, jak uspokaja Artur Juszczak, wiceprezydent Chełma, zostały już zażegnane. – Wyszły nam niedoszacowania odnośnie ścieżek rowerowych. Zostały przeprowadzone rozmowy. Po dokładnym przeanalizowaniu i sporządzeniu kosztorysu występujemy do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Będą przesunięte środki i tutaj zagrożenia nie powinno być. Aczkolwiek mamy problem z wycinką drzew niezbędną dla powstania ścieżki rowerowej. Będziemy mogli tego dokonać dopiero na jesieni – dodaje Artur Juszczak.
– Widzimy, że pomysły związane z budową dróg rowerowych są realizowane. Szlak Green Velo, przebiegający między innymi przez powiat chełmski, który łączy nas z innymi obszarami, jest pierwszym założeniem, jakie zostało zrealizowane. Teraz pomysł jest taki, żeby wchodzić do gmin. Dotyczy to na przykład budowy drogi rowerowej w kierunku gminy Kamień – stwierdza Tomasz Błaziak, oficer rowerowy w Urzędzie Miasta Chełm. – Dosyć dużym założeniem jest także budowa ścieżek rowerowych, które „opaszą” całe miasto. Dodatkowo przy każdej budowie bądź rozbudowie drogi jest realizowana koncepcja, żeby obok trasy powstawały ścieżki rowerowe
– Zostanie także poprawiona infrastruktura przy zalewie Żółtańce. Powstanie parking na 193 miejsca oraz odcinek ścieżki rowerowej do Centrum Studiów Inżynierskich Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Wybudowana zostanie promenada, prowadząca do zalewu, która będzie upiększała ten teren i służyła turystom. Pojawią się też stacje roweru miejskiego nad zalewem Żółtańce i w Janowie – wymienia wójt Wiesław Kociuba. – Większość infrastruktury zostanie wybudowana jeszcze w tym roku. Jesteśmy już po przetargu i dzisiaj umowa została sfinalizowana – dodaje Wiesław Kociuba.
Wójt Gminy Kamień, która także uczestniczy w tym projekcie, nie znalazł dziś czasu na rozmowę z Radiem Lublin.
Jak dodaje oficer rowerowy w Urzędzie Miasta Chełm, celem projektu jest to, by rower służył nam nie tylko do rekreacji i wypoczynku. Dzięki temu, przemieszczając się na rowerze, można będzie załatwiać swoje sprawy, na przykład przyjechać do urzędu. Dlatego też miasto planuje wyznaczenie jak największej ilości parkingów dla rowerów.
KraJ / opr. ToMa
Fot. Anaraga, CC by 3.0, wikipedia.org