„Czyste Powietrze” z Lubelszczyzny. Jak otrzymać dofinansowanie? 

dym

Przedstawiciele samorządów z województwa lubelskiego uczestniczyli w konferencji promującej program „Czyste Powietrze” – oferujący dofinansowanie na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła w polskich domach. Sama konferencja otwiera cykl spotkań w terenie dotyczących programu, którego celem jest walka ze smogiem.

O złożoności problemu mówi prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Paweł Gilowski: – Problemu smogu nie da się rozwiązać bez zaangażowania ludzi. Potrzebne są zmiana świadomości, edukacja oraz decyzje o inwestycjach podejmowanych na własny rachunek.

Biłgoraj chce walczyć

– Powietrze w Biłgoraju nie jest dobre, normy są przekraczane nawet kilkukrotnie – przyznaje Andrzej Szarlip, starosta powiatu biłgorajskiego. – Wiemy, że problem smogu bezpośrednio nas dotyczy. Widzimy zagrożenie i zdajemy sobie sprawę z konsekwencji dla naszego zdrowia. Jako powiat podejmujemy działania w kwestii uświadamiania mieszkańców o konsekwencjach wypalania śmieci z gospodarstw domowych.

Pomoc w finansowaniu

– Program skierowany jest do mieszkańców, którzy często nie mają środków finansowych do zrealizowania najpilniejszych inwestycji we własnych domach, jak wymiana pieca, wymiana okien czy docieplenie – zaznacza Michał Mulawa, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego.

– Dofinansowanie będzie można uzyskać w formie pożyczki, dotacji lub łączonej, czyli dotacji i pożyczki jednocześnie – wyjaśnia Katarzyna Dec-Kisiel, ekspert z zakresu źródła finansowania inwestycji ekologicznych w województwie lubelskim. – Pieniądze możemy otrzymać na jedno lub dwa źródła ciepła np. kotły na węgiel wymieniane na inne kotły spełniające wymagania związane z ochroną środowiska.

Ochrona zdrowia i promocja regionu

– Chciałbym, aby wszyscy mieszkańcy naszej gminy, właściciele nieruchomości mieli świadomość, że taki program istnieje oraz aby był on realizowany ze skutkiem pozytywnym dla mieszkańców posesji – mówi Marian Szuber, wójt gminy Radecznica. – Składając wnioski poprawią wizerunek naszej gminy. Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, pokrycia dachu, termomodernizacja, elewacje – to wszystko wiąże się z wymianą źródła ciepła, czyli musi stanąć piec ekologiczny.

– Nowych technologii możemy użyć w naszych domach, nowocześniejsze pieca spalania tradycyjnego, piece kondensacyjne, pompy ciepła, fotowoltaika, kolektory słoneczne, rekuperacja tzw. wentylacja mechaniczna – wyjaśnia Marcin Błachnio, ekspert ds. nowych technologii programu „Czyste Powietrze”. – Wspólnym mianownikiem jest walczenie z zanieczyszczaniem środowiska, a nowe technologie mają pozytywny wpływ na środowisko każdego z nas.

Lubelskie, czyli zdrowe

– Województwo lubelskie powinno słynąć z walorów zdrowotnych. Podnoszenie jakości życia jest ważne dla mieszkańców i branży turystycznej, która czerpie korzyści z walorów przyrodniczych Lubelszczyzny – zauważa Marek Drączkowski, prezes Fundacji Rozwoju Gospodarki i Innowacji. – Jeśli dodatkowo będziemy słynni w Polsce i Europie z bardzo dobrych zdrowotnych warunków do życia i czystego powietrza to wszyscy na tym skorzystamy w wielu sferach życia społecznego. Warto to zrobić dla siebie i naszych dzieci.

W zależności od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym beneficjenci otrzymają dofinansowanie na pokrycie do 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja, wynosi 53 tysiące złotych. Minimalny – 7 tysięcy złotych.

W Biłgoraju pojawiło się pierwsze biuro programu „Czyste Powietrze” w województwie lubelskim dla potencjalnych wnioskodawców. W planach jest utworzenie kolejnych biur na terenie innych miast w regionie.

AlF

Fot. pixabay.com / poniżej: Aleksandra Flis

Exit mobile version