Dobre maniery to nie przeżytek! Po co nam w codziennym życiu?

savoiu

Najważniejsze zasady savoir vivre dziś (12.02) mogli poznać nie tylko studenci. W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyły się lekcje z kindersztuby. 

Podczas zajęć można było nauczyć się jak pisać maile, odpowiednich form grzecznościowych oraz jak dostosować ubiór do okoliczności.

By uniknąć przykrych sytuacji

– Chcemy pokazać studentom, i nie tylko, jak uniknąć przykrych sytuacji – mówi Maciej Jońca, organizator wydarzenia. – Przez wszechobecny internet, gdy zasłaniamy się telefonami i laptopami, dochodzi do wyobcowania społeczeństwa. Ludzie potrafią się komunikować za pomocą elektroniki, ale zatracili naturalną zdolność do obcowania ze sobą. Jestem zwolennikiem drobnych kroków, jeśli ktoś po dzisiejszym spotkaniu zrozumie, że rozmowę warto zaczynać od „dzień dobry”, tytułować rozmówcę i szanować go będzie krokiem do przodu. Może osoby, które zainteresują się modą będą zwracać uwagę, jak się ubrać odpowiednio do okoliczności. Takie małe gesty mogą przybliżyć nas do przyjemniejszego współżycia.

By zachować szacunek

– Jest problem z pisaniem listów czy maili – zauważa ks. prof. Andrzej Kiciński, prorektor ds. studenckich. – Tajniki językowe są ważne, bo świadczą o dobrym wychowaniu i zapoznaniu się ze światem dyplomacji czy kościelnym.

By pokazać klasę

– Zacierają się granice formy – przyznaje dr Arkadiusz Adamczuk, biblioteka uniwersytecka KUL. – Kiedyś mężczyzna w pewnym wieku zaczynał nosić kapelusz, a teraz do garnituru zakładamy sportowe buty. Choć żyjemy w czasach wolności to pewne rzeczy nie grają ze sobą. Ważne jest ustalenie czy okoliczność jest oficjalna, półoficjalna czy nieoficjalna oraz o której godzinie się odbywa. Potężnym współczesnym błędem jest, gdy pan młody do ślubu przystępuje w smokingu, choć jest to elegancki strój to jednak obowiązującym wieczorem.

W wydarzeniu również wziął udział mjr Wińczysław Jastrzębski, który opowiedział, jak zasady stosowane w wojsku przekładają się na życie codzienne. Całość została zorganizowana przez Gildię Akademicką Piusa XI.

InYa / opr. KS

Fot. pxiabay.com

Exit mobile version