Dom Chemika zabytkiem? Sąd uchylił decyzję ministra

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję ministra kultury i dziedzictwa narodowego o odmowie wpisu Puławskiego Ośrodka Kultury do rejestru zabytków. Wyrok jest nieprawomocny. To ciąg dalszy batalii Stowarzyszenia „Puławianie” o zachowanie elementów zabytkowych Domu Chemika, który obecnie jest modernizowany.

Rok temu na wniosek stowarzyszenia wojewódzki konserwator zabytków wszczął postępowanie w tej sprawie, a konsekwencją było wstrzymanie prac modernizacyjnych. W maju konserwator zdecydował o nie wpisywaniu obiektu do rejestru, ale od tej decyzji odwołało się Stowarzyszenie „Puławianie”. Minister kultury i dziedzictwa narodowego utrzymał tą decyzję, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie teraz ją zakwestionował. Chodzi o pawilon wystawowy w obiekcie i znajdujące się tam elementy zabytkowe.

Puławski Urząd Miasta zapowiada złożenie odwołania do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przebudowa Domu Chemika to jedna z najważniejszych i największych miejskich inwestycji w ostatnich latach. Jej pierwszy etap ma kosztować 35 milionów złotych.

Do sprawy odniósł się Prezydent Puław. W umieszczonym na Facebooku oświadczeniu czytamy:

Z przerażeniem i z zaskoczeniem przyjąłem wiadomość o decyzji sądu, która uchyliła decyzję o odmowie wpisu do rejestru zabytków POK Dom Chemika. Działania te odbywają się na wniosek Stowarzyszenia ‘’Puławianie’’, które w dniu 3 sierpnia 2018 roku złożyło skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie domagając się uchylenia decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Lubelskiego Konserwatora Zabytków, którzy odmawiali wpisu do rejestru zabytków POK Dom Chemika.

W tej chwili Stowarzyszanie wystosowało list otwarty w którym twierdzą, że powinniśmy teraz wstrzymać prace przy modernizacji POK Dom Chemika. Zwracają również uwagę na potencjalne negatywne konsekwencje prowadzonych prac.
Dochodzą mnie również informacje, że Stowarzyszanie zainteresowane jest objęciem opieką konserwatorską następnych obiektów w naszym mieście np. ‘’Tasiemca’’ czy Hali Sportowej MOSiR.

Zatrważające jest, że na tym etapie inwestycji ktokolwiek dąży do wstrzymania takich prac szacowanych na 40 mln zł, gdzie dofinansowanie zewnętrzne łącznie przekracza 17 mln zł. Jest to ogromna odpowiedzialność ciążąca na każdym, który naraża miasto na wstrzymanie prac na tym etapie, na postawienie trwalej ruiny i na utratę, zwrot 17 milionów złotych. W przyszłości grozi to także wstrzymaniem prac przy planowej Mediatece.
– Zrobię wszystko, żeby do tego nie doszło. Tym bardziej, że modernizacja cieszy się dużym poparciem mieszkańców Puław. W toku całego postępowania przeszło 30 stowarzyszeń puławskich aktywnie protestowało przeciw prowadzonym działaniom przez Stowarzyszenie „Puławianie”.
– Nie jest prawdą, że musimy wstrzymać prace przy Domu Chemika. W chwili obecnej powyższe orzeczenie wydane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie jest prawomocne.
– Miasto Puławy po otrzymaniu uzasadnienia wyroku, jako strona postępowania, rozważy wniesienie od powyższego orzeczenia skargi kasacyjnej. W związku z tym, wbrew temu co twierdzi Stowarzyszenie ‘’Puławianie’’ prace związane z przebudową Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika” zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa mogą być są i będą nadal kontynuowane, bowiem zaprzestanie ich prowadzenia narazi budżet Miasta Puławy na wielomilionowe straty.
– Nie możemy i nie będziemy narażać wspólnych pieniędzy Mieszkańców Puław na straty środków (które mogłyby być wykorzystane dla dobra Miasta i Mieszkańców) w imię partykularnych interesów nieznanych szerzej grup.

ŁuG / opr. SzyMon

Fot. FB

Exit mobile version