Dziś (01.03) obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe, które ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy po II wojnie światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są organizowane w całym kraju i trwają kilka dni. Zaplanowano marsze, prezentacje filmowe, wystawy, wykłady, a także rekonstrukcje historyczne.
– Żołnierze Wyklęci stali się idolami współczesnej młodzieży. Są symbolem walki o dobro – mówił na antenie Radia Lublin dr Rafał Drabik (na zdjęciu) z Instytutu Pamięci Narodowej. – Dla naszych ojców symbolami byli żołnierze Armii Krajowej z II wojny światowej, wcześniej byli to powstańcy styczniowi, tak teraz są to Żołnierze Wyklęci. To jest naturalny cykl, który się powtarza. Można to zaobserwować. Dlatego ucząc historii trzeba te środki dostosować do danego pokolenia – dodał.
Święto Żołnierzy Wyklętych jest obchodzone w rocznicę stracenia przez bezpiekę, 1 marca 1951 roku, siedmiu przywódców IV Zarządu „Wolność i Niezawisłość”. Zostało ustanowione specjalną ustawą, której projekt złożył w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Rok później uchwalił ją parlament.
Żołnierze Wyklęci, nazywani też „niezłomnymi”, należeli do różnych organizacji, jak: Armia Krajowa Obywatelska, Narodowe Siły Zbrojne po 1944 roku czy Wolność i Niezawisłość. Komunistyczna propaganda nazywała ich „zaplutymi karłami reakcji”, „zdrajcami”, „bandytami”. Byli skazywani na śmierć, wieloletnie więzienie albo pobyt w obozie. Niektórych sądzono w procesach pokazowych, jak rotmistrza Witolda Pileckiego czy księdza Władysława Gurgacza.
ToNie / IAR / opr. PaW
Fot. Weronika Pawlak
CZYTAJ: Lublin: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
CZYTAJ: Niesiemy w przyszłość ideały „Zaporczyków”. XXIX LO z własnym sztandarem