Gmina Tuczna będzie miała spółdzielnię socjalną

spoldz

W gminie Tuczna w powiecie bialskim powstanie pierwsza spółdzielnia socjalna. Będzie to możliwe dzięki pozyskaniu funduszy unijnych na realizację projektu ,,Rewitalizacja gminy Tuczna”. 

– W gminie Tuczna jest duże zapotrzebowanie na usługi. Z tego powodu postanowiliśmy utworzyć na terenie gminy spółdzielnię socjalną – mówi wójt gminy, Zygmunt Litwiniuk: – Pozyskałem w tym celu budynki po dawnej Spółdzielni Kółek Rolniczych w Tucznej i właśnie w tych budynkach otworzymy spółdzielnię socjalną. Pozyskaliśmy środki na wyposażenie obiektu, na adaptację i odnowienie budynku oraz kompletne wyposażenie dwóch pracowni. Pierwsza pracownia to pracownia mechaniczna, czyli usługi mechaniczne, obsługa pojazdów zarówno rolniczych, jak i samochodów osobowych. Druga branża to usługi gastronomiczne, cateringowe – tutaj też pozyskaliśmy pełne wyposażenie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Mieszkańcy podkreślają, że to dobry pomysł: – Przede wszystkim będą miejsca dla młodych ludzi – mówią.

– Po pracach inwestycyjnych pozostanie tylko wprowadzenie ludzi, którzy będą tam pracować – mówi Zygmunt Litwiniuk: – Muszą się utrzymać z własnej działalności. Absolutnie nie zakładam dotowania z budżetu gminy czy jakichś innych środków. To są typowo usługowe prace. W Tucznej jest duży popyt. Sam nawet nie mogę wymienić opon ani oleju samochodowego w Tucznej, bo nie ma takowego zakładu – dodaje.

– W ramach projektu „Rewitalizacja gminy Tuczna” wykonane zostaną też inne prace – mówi Andrzej Harasimiuk z urzędu gminy: – Powstanie ogrodzenie wokół projektu, latarnie fotowoltaiczne, ławki. Razem z boiskiem sportowym będzie to tworzyło fajny kompleks. Świetlice wiejskie w miejscowościach Bokinka Królewska, Wólka Zabłocka i Żuki zostaną gruntownie zmodernizowane i wyposażone tak, aby służyły mieszkańcom.

Koszt całego projektu wyniesie 4 miliony złotych, z czego 3 miliony będą pochodzić z budżetu Unii Europejskiej.

Spółdzielnia socjalna powstanie w przyszłym roku, zatrudnienie znajdzie tam 6 osób. Realizacja całego projektu potrwa trzy lata. 

MaT (opr. DySzcz)

Fot. pixabay.com

Exit mobile version