Kolejne wydarzenia w ramach obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych odbędą się w poniedziałek w Lublinie oraz w regionie.
W Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu o godzinie 11.00 zostanie odsłonięta tablica poświęcona Konspiracyjnej Organizacji Skautów. To jedna z wielu aktywnie działających w latach 40. i 50. XX wieku młodzieżowych organizacji antykomunistycznych.
Natomiast w siedzibie lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej zaplanowano wykład na temat prac identyfikacyjnych ofiar totalitaryzmów. Wygłosi go Rafał Kaliszuk z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Zakład współpracuje z IPN między innymi w zakresie ustalania tożsamości osób zamordowanych na lubelskim Zamku przez komunistów. Większość ofiar została pochowana potajemnie na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Początek wykładu o godzinie 10.00.
O godzinie 17.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie rozpocznie się prezentacja książki „Wąwolnica 2 maja 1946. Relacje dokumenty”. 2 maja 1946 roku oddziały Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej brutalnie spacyfikowały i spaliły Wąwolnicę. Pożar strawił kilkaset domów i budynków gospodarczych. Była to kara dla mieszkańców za pomaganie partyzantom z oddziałów AK-WiN. Podczas pacyfikacji zginęły dwie osoby.
Opis tych wydarzeń przedstawiony w książce, która zostanie zaprezentowana w Lublinie, jest szczegółowy i powstał w oparciu o materiały archiwalne, wspomnienia mieszkańców i ich potomków. Obok zdjęć z archiwów rodzinnych mieszkańców miejscowości można zobaczyć też fotografie wykonane przez amerykańskiego fotoreportera Johna Vachona. Tragedię Wąwolnicy utrwalił on na wstrząsających zdjęciach, przechowywanych obecnie w Archiwum Instytutu Hoovera w Stanford.
PaSe / opr. ToMa