Konkurs poświęcony materiałom przyszłości: prace były bardzo kreatywne

materialy

Finał konkursu poświęconego materiałom przyszłości odbył się w Politechnice Lubelskiej. Młodzież ze szkół średnich miała za zadanie wymyślić ekologiczne opakowania żywności oraz zaproponować przyszłościowe materiały, które mogłyby być zastosowane w transporcie.

Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z XXIII Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie za ciekawe zastosowanie grafenu. Druga i trzecia nagroda trafiła do konstruktorów z Zespołu Szkół w Karczewie za projekty recyklingu szkła i duraluminiowych wałów napędowych.

Zdaniem reprezentującego organizatorów konkursu dr Krzysztofa Pałki zaproponowane przez uczestników konkursu rozwiązania były oryginalne, profesjonalnie przygotowane i zaprezentowane: – Przede wszystkim chciałbym podkreślić dużą świadomość młodzieży, która wykazała się mądrością podjętych tematów. Jedno z opracowań podjęło się rozwiązania zagospodarowania tych odpadów – mówi dr Krzysztof Pałka.

– Nasz pomysł polega na przedstawieniu recyclingu butelek szklanych i otworzeniu manufaktury polegającej na cięciu tych butelek, szlifowaniu i przetwarzaniu na szklanki – mówią reprezentanci Technikum Samochodowego w Karczewie: – Do tego planujemy zrobić szczelne wkładki do szklanek, co może posłużyć na przykład jako opakowanie do przypraw.

– Konkurs cieszył się naprawdę dużym zainteresowaniem – mówi Robert Śnieg, opiekun dwóch zespołów z XXIII LO w Lublinie: – Po cichu liczę na sukces przynajmniej jednej ekipy, bo mają naprawdę fajny materiał. Będą omawiali grafen w zastosowaniu w technologii jeśli chodzi o samochody, samoloty i technologie przyszłości. Druga ekipa przygotowała materiały piezoelektryczne i o elektroluminescencji.

– Będziemy przedstawiać temat materiałów inteligentnych w środkach transportu – mówi uczeń XXIII LO w Lublinie: – Materiały inteligentne to materiały zawierające własności w kontrolowany sposób. Mogą pełnić funkcję czujnika.

– Nasza klasa jest klasą politechniczną – dodaje Robert Śnieg: – Oni wiążą z tym swoją przyszłość. Nagroda i szóstka z fizyki to sprawa drugorzędna. Górę wzięły inne aspekty.

– Prace były zaskakująco kreatywne, co było pożądane w tym konkursie – mówi Patryk Jakubczak z Katedry Inżynierii Materiałowej Politechniki Lubelskiej: – taki konkurs jest szansą dla uczniów, żeby przełamać pewne schematy. Te prace są multidyscyplinarne. Poruszają także aspekty ekonomiczne, społeczne. Myślę, że to jest bardzo wartościowe przedsięwzięcie.

Laureaci otrzymali wysokiej klasy sprzęt elektroniczny. Organizatorem konkursu był Zakład Inżynierii Materiałowej Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej.

SuPer (opr. DySzcz)

Fot. www.pollub.pl

Exit mobile version