Królowa nauk da się lubić. Logiczne myślenie to też matematyka

001 993

Dziś (12.03.2019) Światowy Dzień Matematyki. Święto ma pokazywać korzyści płynące ze znajomości tego przedmiotu. Te dostrzega coraz więcej Polaków – wynika z badań socjologicznych. Blisko 60% rodaków lubi matematykę. Największą sympatię do królowej nauk deklarują osoby między 25. a 34. rokiem życia. 

– Matematyka pokazana w ciekawy sposób interesuje także najmłodszych – podkreśla dr Anna Gąsior z Instytutu Matematyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Najlepiej jest uczyć poprzez zabawę. Służą temu m.in. różnorodne gry.  

– Ogólny obraz matematyki w społeczeństwie jest taki, że to nauka bardzo trudna i nieprzystępna. Tymczasem ma ona swoją logiczną konstrukcję. Jeżeli to dostrzeżemy, zaczniemy nabierać ochotę na naukę matematyki, a im więcej edukacji, tym staje się ona łatwiejsza – przekonuje Mariusz Bieniek, dyrektor Instytutu Matematyki UMCS.

– Uczniowie zazwyczaj deklarują, że nie lubią matematyki – mówi Maja Chmura, przewodnicząca Koła Dydaktyków MaFil na UMCS-ie. – My pokazujemy, że to nie tylko liczby, ale przede wszystkim logiczne myślenie. Po takich zajęciach okazuje się, że matematyka da się lubić.

– Rolą dydaktyków jest przekonanie „sceptyków” do tego przedmiotu, co nie jest łatwym zadaniem – przyznaje Robert Śnieg, nauczyciel matematyki i fizyki w XXIII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. – Nie wszyscy są zdolni do bycia dobrymi matematykami. Do uprawiania tej dziedziny potrzebna jest specyficzna osobowość. To swoiste zmaganie się z samym sobą. Próba zrozumienia teorii matematycznych wymaga wiele wysiłku. Trzeba być bardzo pracowitym, cierpliwym i wytrwale dążyć do celu.

– Matematyka wymaga specjalnego toku rozumowania. Ważne jest, by trafić na nauczyciela, który potrafi dobrze tłumaczyć ten przedmiot i popierać to życiowymi przykładami. Dobrze przeprowadzone zajęcia zachęcają do nauki. Logiczne myślenie jest niezbędne każdego dnia – podsumowują uczniowie.

Wśród młodszych i starszych Polaków coraz większą popularnością cieszą się także wszelkiego rodzaju łamigłówki logiczne i gry liczbowe. A już 14 marca wszyscy miłośnicy matematyki będą świętować Dzień Liczby Pi.

SuPer / opr. MatA

Fot. pixabay.com

Exit mobile version