W Lublinie 1 marca odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczną się o 9.00 od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na cmentarzu przy ul. Unickiej przy Mogile – Pomniku Zamordowanych na Zamku Lubelskim. Pół godziny później znicze zapłoną na placu Zamkowym pod Pomnikiem Zaporczyków.
Następnie o 10.00 w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych zostanie odprawiona msza w kościele pw. Michała Archanioła przy ulicy Fabrycznej 19. Po nabożeństwie pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, znajdującym się przy tej parafii, odbędzie się apel pamięci.
Wieczorem, około 18.00 z placu Litewskiego ruszy Lubelski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany przez lubelskie organizacje społeczne i narodowe.
Obchodom towarzyszą też inne wydarzenia. O godz. 10.00 w kinie Bajka zaplanowano projekcję filmu „Wyklęty”, inspirowanego losami ostatniego żołnierza polskiego podziemia niepodległościowego Józefa Franczaka ps. „Laluś”. Odbędzie się też spotkanie z reżyserem tego obrazu Konradem Łęckim.
O 13.00 na placu Teatralnym, przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zostanie otwarta wystawa „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45–1956”. Ekspozycja przypomina nieznane historie konspiracyjnych organizacji, które w latach 40. i 50. były tworzone spontanicznie i niezależnie przez młodzież. Szacuje się, że w tym czasie istniało ok. 1000 podziemnych związków młodzieżowych, skupiających blisko 11 tys. działaczy przeciwstawiających się nowemu zniewoleniu. – Zakładali je we wszystkich regionach: uczniowie, studenci, młodzi robotnicy i chłopi w wieku 14–21 lat – mówi dr hab. Jacek Wołoszyn z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony 1 marca. To święto państwowe, które ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia.
Szczegółowy program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych można znaleźć na stronie www.lublin.uw.gov.pl.
TSpi / PaSe / opr. ToMa
Fot. archiwum