Lublin: o postawach mieszkańców Zamojszczyzny wobec okupanta

zamoj

O postawach mieszkańców Zamojszczyzny wobec niemieckiego okupanta w latach 1942-44 rozmawiają w Lublinie uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej. Wydarzenie odbywa się w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej.

– Jest jeszcze wiele aspektów historii Zamojszczyzny do zbadania, a materiał źródłowy jest ogromny – przekonuje organizator konferencji, dr Janusz Kłapeć z Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie: – Zamojszczyzna była specyficznym terenem w całym Generalnym Gubernatorstwie. Punktem wyjścia był dzień akcji wysiedleńczej na Zamojszczyźnie 27 listopada 1942 roku do momentu wyzwolenia, czyli wkroczenia na te obszary Armii Czerwonej, ale też akcji Burza, która miała miejsce latem 1944 roku. Nas interesuje jak to wszystko wpływało na relacje sąsiedzkie, a więc polsko-ukraińskie czy polsko-żydowskie.

Konferencja została przygotowana wspólnie przez lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Lotniczą Akademię Wojskową w Dęblinie. Za rok zostanie wydana książka z materiałów konferencyjnych.

PaSe (opr. DySzcz)

Fot. lublin.ipn.gov.pl

 

 

Exit mobile version