Lublin: specjaliści o wsparciu młodzieży z doświadczeniem traumy

sos2 1

Wspieranie dzieci i młodzieży z doświadczeniami traumy jest tematem spotkania specjalistów w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Spotkanie organizuje Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce.

Uczestnicy rozmawiają o różnych sposobach pracy z osobami, które dotknęła trauma i jej skutki. Przedstawiane są też nowatorskie rozwiązania, takie jak podejście narracyjne, w którym uwaga skupiona jest na tym, co dobre i warte rozwijana.

– W terapii narracyjnej na trudne doświadczenia patrzymy nie przez pryzmat tego, co złego to dziecko w życiu spotkało, lecz poprzez pryzmat zasobów – mówi Beata Kulig ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce: – Skoro przeżyło jakieś trudne, traumatyczne doświadczenia, to znaczy, że musiał się znaleźć ktoś, kto mu pomógł i musiał powstać splot takich okoliczności, który pozwolił mu przeżyć, więc jest w oparciu o co budować pozytywną historię tej osoby.

– Kolejnym stosunkowo nowym rozwiązaniem terapeutycznym jest podejście TRE (Trauma Releasing Exercises) – dodaje Beata Kulig: – Opiera się to o pracę ciałem. Mniej zajmujemy się tutaj analizowaniem trudnych sytuacji, których dziecko czy dorosła osoba doznały.

Spotkanie specjalistów zajmujących się traumą potrwa w Centrum Transferu Wiedzy KUL przy al. Racławickich do godziny 17.00.

MaK (opr. DySzcz)

Fot. SOS Wioski Dziecięce/ FB

Exit mobile version