W całym kraju obchodzono wczoraj (24.03) Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Uroczystości odbyły się między innymi w Warszawie, Markowej, Sadownem oraz wszędzie tam, gdzie Polacy w czasie okupacji z narażeniem życia nieśli pomoc współobywatelom pochodzenia żydowskiego.
CZYTAJ: Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
Wczoraj w imieniu prezydenta złożono też wieńce w wielu miejscach pamięci o Polakach ratujących Żydów. Kwiaty pojawiły się między innymi na grobie Jana Karskiego w Waszyngtonie, przy kamieniu ku czci Antoniny i Jana Żabińskich w warszawskim zoo oraz na grobie Bronisławy i Adama Kowalskich w Ciepielowie na południu Mazowsza.
Lubelskie obchody tego dnia odbędą się dzisiaj. Pod tablicą Siostry Wołowskiej przy Krakowskim Przedmieściu oraz Pomnikiem Nieznanego Żołnierza na placu Litewskim zostaną złożone kwiaty.
Marta Wołowska była przełożoną domu zakonnego w Słonimie. Została rozstrzelana 18 grudnia 1942 roku przez Gestapo za ukrywanie i opiekę na Żydami w podległym jej klasztorze.
Złożenie kwiatów przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie nastąpi o godzinie 11.00.
Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest obchodzony po raz drugi. Został ustanowiony z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Data święta nawiązuje do tragicznej historii rodziny Ulmów z Markowej na Podkarpaciu, która została zamordowana razem z ukrywanymi przez nią Żydami.
MaK/IAR (opr. DySzcz)
Fot. archiwum