Międzyrzec Podlaski walczy z gawronami również w okresie lęgowym

gawrony

Trwa akcja usuwania gniazd gawronów w centrum Międzyrzeca Podlaskiego. Zgodę na ich usuwanie w okresie lęgowym wydała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie.

Ptaki dają się we znaki mieszkańcom. – Hałas już nawet nie przeszkadza, w przeciwieństwie do brudu, który ptaki robią na ławkach i chodnikach. Strach iść – mówi jedna z mieszkanek.

– Usuwanie gniazd gawronów jest organizowane już od wielu, wielu lat. Niestety mamy coraz większą populację tych ptaków. W związku z tym szczególnie staramy się ochronić rejony, które są bardzo aktywnie wykorzystywane przez naszych mieszkańców i gości. Natomiast w tych strefach, w których gawrony nam nie utrudniają życia, ptaki swobodnie przebywają, gniazdują i się rozmnażają – informuje Zbigniew Kot, burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego. – Staramy się im wprowadzić w pamięć, gdzie mogą to robić. Bo gawron, wbrew pozorom, dobrze pamięta tego typu działania. Mamy na to przykład w jednym rejonie. Ptaki te owszem przylatują tam, ale już nie gniazdują i nie jest to tak uciążliwe.

– Od 1 marca do 15 października trwa okres lęgowy i ptasie siedliska są pod ochroną. Ale w uzasadnionych przypadkach wydawane są zgody na niszczenie gniazd – wyjaśnia rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, Paweł Duklewski. – Przyczyną wydania tego zezwolenia jest to, że przebywanie ptaków na skwerze w centrum miasta powoduje znaczące zanieczyszczenie tej okolicy odchodami gawronów. Normalnie przepisy prawa polskiego zakazują tego typu działań zarówno w sezonie lęgowym, jak i poza nim. Ale w sezonie lęgowym jest to obwarowane dodatkowymi ograniczeniami. Jednakże w tym przypadku zostało wydane zezwolenie, jednak z zastrzeżeniem, że, jeśli prowadzący takie działania zorientują się, iż w gniazdach są już jajka albo pisklęta, to należy niezwłocznie przerwać całą akcję.

– Dla mnie to, że gawrony są hałaśliwe i brudzą swymi odchodami fragmenty zieleni miejskiej nie jest wystarczającym powodem, żeby zrzucać ich gniazda – uważa prof. Marcin Polak z Zakładu Ochrony Przyrody Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Większość społeczeństwa nie uświadamia sobie, że gawron jest jednym z najszybciej zmniejszających swoją liczebność ptaków w Polsce. Mało kto wie, że gawrony odżywiają się szeregiem bezkręgowców, które są bardzo niepożądane dla rolników, na przykład larwami chrząszczy.

Gniazda gawronów usuwane są w Międzyrzecu Podlaskim głównie na terenie skweru Armii Krajowej i placu Zbawiciela.

MaT / opr. ToMa

Fot. Małgorzata Tymicka

CZYTAJ TAKŻE: Ryki: gniazda gawronów są zrzucane z drzew

Exit mobile version