Mózg – wielka tajemnica

pm mozg005

2019-03-13T13:56:19:93 , Fot. Piotr Michalski Dni z mozgiem 2019 KUL .

Tajemnicom mózgu jest poświęcona konferencja naukowa odbywająca się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Eksperci dyskutują między innymi o tym, jak zachowuje się nasz mózg w czasie rozwiązywania zagadnień matematycznych i jak istotny dla jego prawidłowego działania jest sen.

Jak mówi Bartosz Wójtowicz, jeden z organizatorów spotkania – w dziedzinie neuronauki jest wciąż wiele zagadek. – Gdzie jest ośrodek woli? Jak to się dzieje, że coś kieruje naszym ciałem? Można wyodrębnić struktury mózgowe, które odpowiadają za czucie, percepcję czy spostrzeganie, ale nie ma jednego punktu, który pozwala zdefiniować, że „ja to ja”. To niesamowita zagadka – przyznaje. – Skąd się bierze wrażenie widzenia? W jaki sposób powstaje spójny obraz? Ile procent mózgu wykorzystujemy? – pytania można mnożyć.

– Techniki obrazowania mózgu mają swój początek w XX wieku, ale dopiero teraz umożliwiają nam coraz dokładniejsze badanie, a nie tylko określenie, że pewien obszar mózgu odpowiada za coś – wyjaśnia Kamil Taurogiński ze Studenckiego Koła Neuronauk KUL. – Teraz odkrywamy konkretne ścieżki, które prowadzą do określonych procesów. Wiemy, że mózg jest organem plastycznym, który można trenować w ciągu życia – np. przy pomocy łamigłówek. To sprawia, że lepiej wykorzystujemy jego możliwości.

– Wiemy coraz więcej, ale mózg wciąż stanowi dla nas tajemnicę i zagadkę – przyznaje Paweł Stróżak z Katedry Psychologii Eksperymentalnej KUL. – Wielu naukowców stara się odkrywać mechanizmy, które funkcjonują w naszym mózgu i determinują ludzkie zachowania, w tym również te konsumenckie.

– Okazuje się, że nieco inne obszary mózgu są zaangażowane w obliczenia codzienne niż te, o których mówiono wcześniej. Dodatkowo wykryliśmy, że osoby, które są po pełnej edukacji matematycznej i dobrze liczą, mają bardzo duży problem z obliczaniem promocji i często zawyżają wielkość tej obniżki – tłumaczy Michał Klichowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. – Nasze wyniki rzucają wyzwanie dotychczasowym strategiom prowadzenia badań laboratoryjnych i pokazują, że możemy działać poprzez próby symulacji oraz realizacje w prawdziwych warunkach (np. sklep).

Lubelska konferencja „Dni z Mózgiem” wpisuje się w obchody Światowego Tygodnia Mózgu i potrwa do piątku.

SuPer / opr. MatA

Dni z Mózgiem 2019, KUL, Lublin, 13.03.2019, fot. Piotr Michalski

Exit mobile version