Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

dzien pamieci

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Ma upamiętniać tych, którzy w czasie II wojny światowej narażając życie nieśli pomoc mordowanym przez Niemców Żydom.

Jedną z uratowanych była Sara Rajs z Abramowa na Lubelszczyźnie, którą ocaliła rodzina państwa Cyganów. Ich córka, Helena Kuśnierz, wspomina, że kobieta przebywała w ukryciu przez długie miesiące: – Kiedy Niemcy zaczęli likwidować getto w Łęcznej, udało jej się pieszo przyjść do nas i została u nas od lutego do końca września.

Po wojnie Sara Rajs wyjechała do Izraela. Rodzina, która ją uratowała otrzymała tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Podobne historie przeżyły osoby, którym pomoc niosła organizacja Żegota.

– Szacuje się, że dzięki zaangażowaniu jej członków udało się pomóc 12000 Żydów – mówi Marcin Krzysztofik, dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej: – Gdyby nie działalność Żegoty, wielu Żydów nie zostałoby uratowanych. To jest też kwestia wsparcia organizacyjnego czy też wystawiania lewych dokumentów, które umożliwiały życie w okupowanej Polsce, ale również wsparcie finansowe dla ukrywających się Żydów. Ci ludzie musieli być żywieni i te koszty były ponoszone właśnie przez Żegotę.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest obchodzony po raz drugi. Został ustanowiony z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Data święta nawiązuje do tragicznej historii rodziny Ulmów z Markowej, która została zamordowana razem z ukrywanymi przez nią Żydami.

SuPer (opr. DySzcz)

Fot. archiwum

Exit mobile version