Nowoczesny żołnierz broni przed cyberprzestępczością

armia 1

Druga edycja Legii Akademickiej rozpoczęła się na Politechnice Lubelskiej. Ochotnicze szkolenie wojskowe jest skierowane do studentów wszystkich kierunków studiów, ale szczególnie do żaków związanych z branżą IT i cyberbezpieczeństwem.

Szkolenie składa się z dwóch części: teoretycznej, która prowadzona jest na uczelni, trwa 30 godzin i kończy się egzaminem, oraz praktycznej, czyli tzw. 6-tygodniowych, wakacyjnych ćwiczeń wojskowych.

– W tym roku Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało szeroki wachlarz szkoleń – mówi szef Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Lublinie, podpułkownik Zbigniew Tarka. – W ubiegłym roku była tylko jedna jednostka wojskowa prowadząca szkolenia, w tym roku mamy ich wiele. Każdy student, w zależności od kierunku edukacji będzie mógł wybrać odpowiednie centrum szkolenia lub jednostkę wojskową.

Po zaliczeniu obu szkoleń i zdaniu egzaminów studenci zostają mianowani do stopnia kaprala rezerwy. 

– Nasi studenci mogą być nowoczesnymi żołnierzami – mówi Stanisław Sulenta z pionu bezpieczeństwa Politechniki Lubelskiej. – Nasi studenci są jednymi z najlepszych w Polsce. Instytucje mundurowe poszukują zdolnych studentów, oferując im pewną i przyszłościową pracę.

Legia Akademicka to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pilotażową edycję przeprowadzono w roku akademickim 2017/2018 w 61 uczelniach, w tym na Politechnice Lubelskiej.

MaK

Fot. pixabay.com

Exit mobile version