O adwokacie, który ocalił „Bitwę pod Grunwaldem”

adwokackiej

Stanisław Kalinowski to chluba lubelskiej adwokatury, która świętuje 100-lecie istnienia.

– Jubileusz to bardzo dobra okazja, aby przypomnieć życiorys Kalinowskiego, niewątpliwie wybitnej postaci lubelskiej adwokatury. Był on dziekanem Rady Adwokackiej w Lublinie w okresie przed II wojną światową. W czasie okupacji był komisarycznym zarządcą adwokatury, a równocześnie dziekanem dwóch tajnych rad adwokackich. Dziekanem był również po wojnie, do momentu kiedy czystki stalinowskie spowodowały, że uznano go za „niegodnego” wykonywania zawodu, a nawet zamieszkiwania w Lublinie – opowiada obecny dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie, adwokat Stanisław Estreich.

– Kiedy wybuchła II wojna światowa, przywieziono do Lublina obrazy Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” i „Kazanie Piotra Skargi”. Te obrazy zostały ukryte w obecnej siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Pomagał w tym właśnie Stanisław Kalinowski. Okupant bardzo poszukiwał tych obrazów. Zostały jednak ocalone – dodaje Stanisław Estreich

– Stanisław Kalinowski pochodził z Galicji, z ówczesnego zaboru austriackiego. Poznał świetnie język niemiecki. Tam każdy absolwent prawa umiał mówić po niemiecku, tak jak dzisiaj wielu mówi po angielsku, czyli bezbłędnie. W czasie okupacji niemieckiej komisarzem ds. prawnych w Lublinie był dr Zippel, Austriak. Powiedział on do Kalinowskiego: proszę w ciągu 24 godzin przygotować listę adwokatów, którzy zasługują na wysiedlenie z Lublina. Chodziło tu o Żydów. Kalinowski przyszedł na drugi dzień do siedziby dr Zippela z listą. Widniało na niej jedno nazwisko: adwokat Stanisław Kalinowski – mówi Ferdynand Rymarz, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, były adwokat Izby Adwokackiej w Lublinie.  

Stanisław Kalinowski był też przewodniczącym Komitetu Odbudowy Katedry Lubelskiej. Został też odznaczony tytułem szambelana papieskiego. Zmarł w lipcu 1954 roku. Jego pogrzeb, w którym uczestniczyły tłumy ludzi, stał się cichą manifestacją przeciwko ówczesnej władzy ludowej.

Od 2017 roku imię Stanisława Kalinowskiego nosi skwer w centrum Lublina.

CZYTAJ TAKŻE: Skwer w Lublinie z imieniem Stanisława Kalinowskiego

– 100-lecie lubelskiej adwokatury to dla nas bardzo ważne święto. Izba Adwokacka w Lublinie to pierwsza taka instytucja, która powstała po 1918 roku. Dla nas ta uroczystość ma wymiar symboliczny – stwierdza Seweryna Sajna, rzecznik prasowy Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie.

– Powołanie adwokackie to więcej niż tylko uprawianie zawodu. Adwokatami jesteśmy nie tylko, kiedy nakładamy togę. Jesteśmy nimi przez całe życie – dodaje Stanisław Estreich.

Obchody 100-lecia istnienia Izby Adwokackiej w Lublinie rozpoczną się w piątek o godzinie 19.00 mszą świętą w lubelskiej archikatedrze. Galę główną zaplanowano w sobotę w Filharmonii im. H. Wieniawskiego o godzinie 10.00. 

Szczegółowy program obchodów można znaleźć na stronie Izby Adwokackiej w Lublinie

MaTo / opr. ToMa

Fot. archiwum

CZYTAJ TAKŻE: „Adwokaci w służbie Ojczyźnie”

Exit mobile version