Budowa odnowionej Unii Europejskiej od podstaw – to jeden z kluczowych wniosków Europejskiego Szczytu Regionów i Miast, odbywającego się w Bukareszcie. Obradom przysłuchuje się Jacek Bieniaszkiewicz.
– Partycypacja obywateli w konstruowaniu unijnego prawa jest niczym innym jak powrotem do korzeni Unii Europejskiej. Najwyższy czas, by tworzyć je oddolnie i na bieżąco weryfikować w regionach pomysły Brukseli – postulowali uczestnicy panelu o wzmacnianiu demokratycznych zasad funkcjonowania Wspólnoty.
– Brexit pokazał, czym grozi lekceważenie tych głosów – mówił Władysław Ortyl, członek Europejskiego Komitetu Regionów, marszałek województwa podkarpackiego. – Nawoływanie o dialog obywatelski i rozmowy z mieszkańcami oraz słuchanie ich propozycji, komentarzy i opinii jest wielkim wołaniem o to, by uwzględniać głos obywateli. Jeżeli będzie on szanowany, to nie będzie kolejnych takich przypadków. Nie możemy dawać paliwa tym, którzy pokazują negatywne strony Unii Europejskiej. Należy je niwelować i zmieniać. Im mniej niezrozumiałych decyzji i zachowań, które łamią pewne reguły w kategoriach dziedzictwa oraz tradycji, tym mniej będzie problemów z próbą kolejnego wyjścia z UE.
Postulaty Europejskiego Komitetu Regionów, skupiającego reprezentantów 350 samorządów z całej Unii Europejskiej, zostały zawarte w deklaracji bukaresztańskiej. Wręczono ją prezydentowi Rumunii Klausowi Iohannisowi, ponieważ kraj ten przewodniczy obecnie Wspólnocie.
JB / opr. MatA
Fot. Jacek Bieniaszkiewicz
CZYTAJ TAKŻE: Brytyjski samorządowiec: Na brexicie stracą wszyscy