Pokazują, że można wyjść z uzależnienia, rapują i dzielą się doświadczeniem

Nietypowe warsztaty profilaktyczne zorganizowano dziś (20.01) w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Puławach. O sposobach radzenia sobie z problemami, używkami i uzależnieniami mówili młodzieży niemalże ich rówieśnicy – członkowie zespołu „Muode Koty”. Tworzą go dwudziestokilkuletni raperzy, którzy w swoich tekstach odwołują się do chrześcijańskich wartości. 

Podczas warsztatów pokazując własny przykład zachęcali młodzież do rozwijania talentów i zerwania z nałogami i używkami. – Żyjemy wiarą, staramy się dzielić swoim życiem. Na bazie naszych doświadczeń z różnymi używkami czy specyfikami i hulaszczym życiem, chcemy mówić, że można żyć inaczej – w wolności – mówią członkowie zespołu „Muode Koty”. – Trafia autentyczność i mówienie o swoim życiu. My mówimy o sobie i swoich doświadczeniach. Były dragi, pornografia i nieczystość, czyli wszystko co dla młodych jest interesujące, popularne, łatwe i szybkie. My zmagaliśmy się z tym, a dzięki Bogu wszystko to odrzuciliśmy. Teraz chcemy pokazać młodym, że można żyć inaczej.

Młodzi mają problemy

– Są to zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień, cyberprzemocy z nawiązaniem do wartości chrześcijańskich – zaznacza Monika Kareta, nauczyciel chemii, opiekun samorządu uczniowskiego. – Chłopcy na przykładzie własnego życia i doświadczeń przekonują młodzież, że warto być twardym. Współczesna młodzież najczęściej boryka się z przemocą oraz uzależnieniami, depresją, załamaniami, dzieciaki nie radzą sobie z codziennymi problemami w szkole.

– Profilaktyka na małą skalę dobrze widziana byłaby także w przedszkolu, bo młodzież ma coraz więcej zachowań nieakceptowalnych społecznie – uważa Kamila Brodzik, pedagog szkolny. – Trudno jest dobrzeć do młodzieży. Każdy ma inne potrzeby, był inaczej wychowany i ma inne wartości. Jeśli z domu wyniesiemy właściwe wartości, będziemy umieli zmierzyć się z pokusami, ważna jest asertywność.

– Wiele osób w ogóle nie wie, że ma problem i są uzależnione – dodają „Koty”. – Dopiero osoby trzecie zwracają uwagę na problem, wtedy trzeba rozpocząć pracę nad sobą, porzucenia przyzwyczajeń. Na końcu jest etap wytrwania w wolności.

– Przekonuje mnie ich szczerość w tym, co robią – przyznają uczniowie. – Oni pokazują z czym się zmagali i jak z tego wyszli.

Oprócz warsztatów zespół „Muode Koty” zapowiedział także występ dla puławskiej młodzieży. Koncert rozpoczął się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 o 17.00. 

ŁuG

Fot. Łukasz Grabczak

Exit mobile version