Ponad pół wieku czekał na remont. Park Ludowy stanie się miejscem relaksu

img 3260

Po ponad 6 dekadach park Ludowy w Lublinie doczekał się rewitalizacji. Prace już ruszyły i mają potrwać do końca września przyszłego roku.

Mieszkańcy czekali na remont

Będzie to miejsce relaksu, zabawy i sportu. Remont parku był wyczekiwany szczególnie przez starszych mieszkańców Lublina. – Czekam na ten remont już 50 lat. Gdy byłam w szkole średniej sama sadziłam w nim krzewy, malowaliśmy ławki. Wtedy była kapitalna atmosfera, były tutaj imprezy, samolot stał, kawiarnia, plac zabaw, teraz nie ma nic – mówią. – Tutaj się wychowałem i często tu chodziłem, najwyższy czas, aby coś zrobić z tym parkiem. Żeby w rzece robić kajaki, najpierw trzeba ją uporządkować. Teraz do parku nie ma po co iść – jest brzydko, śmierdzi, nie ma ludzi.

Co się zmieni w parku?

– Rozpoczynamy rewitalizację parku Ludowego – zaznacza Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – To strefa odpoczynku i rekreacji, o której mówiliśmy w ramach doliny Bystrzycy. Wreszcie, po trzech przetargach podpisaliśmy umowę i zamknęliśmy etap postępowania przetargowego. Park wymaga bardzo dużych zabiegów rewitalizacyjnych.

– Inwestycja obejmuje obszar 22ha parku – wyjaśnia Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów UM Lublin. – Powstaną ciągi piesze, ścieżki rowerowe i ścieżki dydaktyczne (o łącznej długości ok. 7 km), strefa ruchu obejmująca place zabaw i siłownię. Powstanie także wybieg dla psów, ścieżki do nauki jazdy na rowerze. W obrębie Bystrzycy powstanie zejście do rzeki z terenu parku oraz przystań kajakowa. Na obiekcie powstanie również szereg ok. 17 obiektów hydrotechnicznych w postaci przepompowni, rowów melioracyjnych, przepustów, kładek z konieczności odwodnienia terenu. Przebudowana zostanie infrastruktura podziemna i naziemna w zakresie niezbędnych instalacji, sieci – wykonane będą oświetlenia obiektu, iluminacja drzew oraz obiektów małej architektury. Wykonane zostaną kompleksowe pielęgnacje istniejącej zieleni oraz nasadzenia, a także bezprzewodowe łącza z internetem w postaci hot spotów. Powstaną dydaktyczne ścieżki, które będą pokazywały nam, jakie rośliny mogą tutaj rosnąć, jakie zwierzęta, ptaki i owady mogą żyć. Powstaną również: ogród wodny, ogród roślin wodnych, sadzawka.

Inwestycja pochłonie ponad 34 miliony złotych z czego 15 milionów to środki europejskie. Podczas prac zostanie wyciętych ponad 200 drzew w tym 100 chorych.

Park Ludowy w Lublinie powstał w czynie społecznym w latach 1950–1957 według projektu Władysława Niemca.

ZAlew

Fot. KS / archiwum (park Ludowy jesienią 2018 roku)

Exit mobile version