Lubelska okulistyka jest znana na całym świecie. Teraz napisano kolejny rozdział tej historii. Wszystko dlatego, że nasi naukowcy dołączyli do grona stypendystów Fundacji Fulbrighta.
– Prof. Marco Zarbin z Rutgers University wraz z moją kliniką został nagrodzony tym stypendium. Fundacja uznała, że to co robimy jest wartościowe i jest warte wsparcia przez amerykański rząd – mówi w rozmowie z Radiem Lublin prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 przy ulicy Chmielnej. – Należy podkreślić, że jest to najbardziej prestiżowe wyróżnienie, które uzyskała placówka okulistyczna w Polsce. Jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi – dodaje.
Za tą nagrodą pójdą konkretne działania. – Chcemy przede wszystkim w Lublinie wprowadzić rozwiązania w oparciu o telemedycynę – podkreśla prof. Rejdak. – Prof. Marco Zarbin w tej dziedzinie ma wielkie osiągnięcia w skali światowej. To on był autorem i doradcą rządu amerykańskiego we wprowadzeniu tam tego rozwiązania. Wszystko polega to na wykonywaniu zdjęcia dna oka. (…) Przy pomocy sztucznej inteligencji takie zdjęcie jest analizowane. Jeśli wykazuje cechy choroby, wówczas pacjent w trybie pilnym wysyłany jest do szpitala, omijając kolejki. U nas w Polsce zmorą jest długi czas oczekiwania do specjalisty. Tracimy cenne tygodnie, miesiące. Nie możemy pacjenta leczyć z tego właśnie względu – dodaje.
Przy jakich chorobach może mieć zastosowanie telemedycyna? – Starcze zwyrodnienie plamki żółtej, retinopatia cukrzycowa, czyli wszyscy chorzy na cukrzycę. Wiemy, że w Polsce takich pacjentów jest około 3 milionów, 1 milion nie wie jeszcze, że choruje. W tym obszarze jest jeszcze wiele do zrobienia – mówi prof. Rejdak. – Tak samo we wczesnym wykrywaniu schorzeń plamki żółtej, które prowadzą do nieodwracalnej ślepoty – dodaje.
WB / opr. PaW
Fot. www.spsk1.lublin.pl