67. rocznicę śmierci pułkownika Mariana Pilarskiego pseudonim „Jar” i kapitana Stanisława Biziora pseudonim „Eam” upamiętniają mieszkańcy Radecznicy. Uroczystość połączona jest z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Obchody rozpoczęły się o godzinie 9.00 od przemówień i ceremoniału wojskowego. Następnie uczestnicy złożyli wieńce w krypcie Żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego AK. O godzinie 10.00 rozpoczęła się msza w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po nabożeństwie wystartuje Bieg Tropem Wilczym.
CZYTAJ: Ostatnia droga „Jara” i „Eama”
CZYTAJ: To historyczny moment. Bohaterowie spoczęli w bazylice
Organizatorzy uroczystości chcą nawiązać do historii klasztoru w Radecznicy, który w latach obu okupacji był domem dla żołnierzy polskiego podziemia.
Pułkownik Marian Pilarski pseudonim „Jar” był żołnierzem Legionów i uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Żołnierz września 1939 roku, a następnie AK i WiN na Lubelszczyźnie i Ziemi Zamojskiej, został zamordowany 4 marca 1952 roku na Zamku Lubelskim.
Wraz z nim zginął jego podkomendny i towarzysz walk o wyzwolenie Polski spod okupacji niemieckiej i sowieckiej, kapitan Stanisław Bizior. Obaj zostali zakopani w mogile na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie, skąd w styczniu 2017 roku badacze IPN wydobyli ich szczątki.
Uroczystości poświęcone pamięci żołnierzy podziemia antykomunistycznego trwają także w Chełmie. Rozpoczęła je msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych, odprawiona w bazylice Najświętszej Maryi Panny. Następnie uczestnicy obchodów złożą wieńce pod katownią UB w Chełmie przy ulicy Ogrodowej. O 11.00 w parku miejskim zaplanowano występ artystyczny młodzieży szkolnej. Po nim uczestnicy uroczystości złożą kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy AK 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty. W samo południe wystartują uczestnicy biegu honorowego na dystansie 1963 metrów. O 12:20 rozpocznie się bieg główny na dystansie 5 kilometrów. W biegach weźmie udział 200 uczestników.
CZYTAJ: Bieg Tropem Wilczym: w hołdzie Żołnierzom Wyklętym
ZAlew/ ŁoM (opr. DySzcz)
Fot. archiwum