Sofia Ennaoui wicemistrzynią Europy! Złote medale Marcina Lewandowskiego i sztafety

sdb 705646d79798dfd7d0a9145a5a22d65f59

Sofia Ennaoui (na zdj.) z AZS-u UMCS-u Lublin została halową wicemistrzynią Europy w biegu na 1500 metrów. W finale uzyskała czas 4.09,30. Zwyciężyła Brytyjka Laura Muir – 4.05,92, a trzecia była Irlandka Ciara Mageean – 4.09,43.

23-letnia Ennaoui dwa lata temu, w poprzednich halowych mistrzostwach Europy w Belgradzie  zdobyła brązowy medal. Z kolei przed rokiem na stadionie wywalczyła w Berlinie srebro. W obu przypadkach zwyciężyła dwa lata starsza Muir.

Wcześniej na tym samym dystansie złoty medal zdobył Marcin Lewandowski, powtarzając swój sukces sprzed dwóch lat z Belgradu. Lewandowski w finale uzyskał czas 3.42,85 i po długim finiszu wyprzedził wyraźnie o 13 lat młodszego Jakoba Ingebrigtsena – 3.43,23. Trzeci był Hiszpan Jesus Gomez – 3.44,39.

W niedzielę złoty medal zdobyła także polska sztafeta kobiet 4×400 m, w składzie Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic. Srebrny medal zdobyły Brytyjki, a brązowy Włoszki.

Polscy lekkoatleci wygrali klasyfikację medalową halowych lekkoatletycznych mistrzostw Europy, rozgrywanych w szkockim Glasgow. Polacy zdobyli łącznie siedem medali – 5 złotych (Michał Haratyk – pchnięcie kulą; Paweł Wojciechowski – skok o tyczce; Ewa Swoboda – bieg na 60 metrów; Marcin Lewandowski – bieg na 1500 m; sztafeta kobieca 4×400 metrów) i 2 srebrne (Sofia Ennaoui – bieg na 1500 m, Piotr Lisek – skok o tyczce).

Drugie miejsce zajęła Wielka Brytania (4 złote – 6 srebrnych – 2 brązowe), a trzecie Hiszpania (3-2-1).