Polska reprezentacja wygrała klasyfikację medalową podczas Halowych Mistrzostw Europy w Glasgow. Zdobyliśmy 5 złotych medali oraz dwa srebrne. Nasi zawodnicy i zawodniczki świetnie skakali o tyczce, pchali kulą i biegali. Tak jak w przeszłości, wzorami dla młodych ludzi byli wybitni lekkoatleci, jak Irena Szewińska czy Władysław Kozakiewicz, tak teraz stają się nimi biegaczki Ewa Swoboda czy Sofia Ennaoui. Ta ostatnia zawodniczka to reprezentantka AZS UMCS.
– Polka spisała się znakomicie i mamy srebrny medal. Jeszcze przed mistrzostwami mówiła, że nie jedzie by bronić brązowego medalu zdobytego dwa lata temu w Belgradzie. Mamy efekt – zaznacza Adam Rozwałka, dziennikarz redakcji sportowej Radia Lublin. – Lekkoatletyka to królowa sportu, należy promować. W porównaniu z innymi dyscyplinami jest niedoceniana, ale możemy starać się, by zyskiwała większą popularność.
Sukcesy motywują innych
– Za nami trzy dni emocji rozgrywających się w Glasgow – przyznaje Piotr Kitliński, trener AZS UCMS Lublin. – Reprezentacja Polski spisała się wyśmienicie. Sukcesy w rzutach i biegach świadczą o tym, że lekkoatletyka jest świetnym sportem dla każdego. Sukcesy naszych sportowców to wielka duma, myślę że wpłyną na wyobraźnię młodych ludzi. To sposób na dostarczenie młodzieży idoli i wzorców do naśladowania. Dobrze, że Polacy w sporcie odnoszą sukcesy. Lekkoatletyka jest sportem indywidualnym, a na sukces pracuje się bardzo długo. W sportach drużynowych zyskujemy satysfakcję przez dobre podania czy pojedyncze bramki, w lekkoatletyce jest tylko jeden zwycięzca. Ciężko trenować z misją, że sukces odłożonego w czasie. Trzeba mieć determinację, żeby to osiągnąć. W Lublinie robimy coś dobrego dla lekkiej atletyki. Działa sekcja AZS-u, gdzie seniorzy, juniorzy i młodzieżowcy odnoszą sukcesy. W naszym mieście widać, że mieszkańcy prowadzą aktywniejszy tryb życia – organizowane są 4 Dychy do Maratonu, Chęć na 5 czy Maraton Lubelski. Tyle osób przed laty zobaczylibyśmy przed telewizorem, a teraz widzimy je na treningach, robią to dbając o zdrowie.
– Młodzi chętniej angażują się w sporty, w których osiągamy sukcesy. Była era piłkarzy ręcznych, siatkarzy i koszykarzy – każde ze zdarzeń związane było ze zwycięstwami – mówią lublinianie. – Gdy widzimy, że ktoś osiąga wysoką pozycję to chcemy mu dorównać.
Złota kadra
Złote medale w Glasgow zdobyli: Michał Haratyk w pchnięciu kulą, Paweł Wojciechowski w skoku o tyczce, Ewa Swoboda w biegu na 60 metrów, Marcin Lewandowski w biegu na 1500 metrów i sztafeta 4 razy 400 metrów w składzie: Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic. Srebro wywalczyli: Piotr Lisek w skoku o tyczce i Sofia Enaoui w biegu na 1500 metrów.
Najważniejszą tegoroczną imprezą lekkoatletyczną będą mistrzostwa świata zaplanowane w Katarze na przełomie września i października.
SuPer
Fot. archiwum prywatne Sofii Ennaoui / azs.umcs.pl