System Motion Capture. W czym pomoże?

pm polibuda009

2019-03-06T11:24:41:02 , Fot. Piotr Michalski Prezentacja . Politechnika Lubelska .

Rozwiązanie ze świata gier komputerowych wspomaga diagnostykę pacjenta. Lubelscy inżynierowie oferują lekarzom system trójwymiarowej rejestracji ruchu – tzw. Motion Capture – jako narzędzie do badania chorych między innymi z porażeniem mózgowym. Naukowcy z Politechniki Lubelskiej podjęli współpracę z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie i Instytutem Medycyny Wsi.

System może znaleźć zastosowanie w ortopedii, rehabilitacji oraz neurologii, do diagnostyki schorzeń, planowania leczenia i kontroli jego wyników.

Dziś (06.03) – podczas międzynarodowego seminarium bioinformatycznego – zaprezentowano działanie systemu Motion Capture. – To jest pasywny system akwizycji ruchu – mówi dr inż. Jakub Smołka. – Reflektory umieszczone obok obiektywów oświetlają scenę w podczerwieni. To światło czerwone odbijane jest od markerów, które wykonane są z materiału. To jest taka tkanina, która stosowana jest na odblaskach, butach, kurtkach. Ona ma taką ciekawą właściwość, że odbija światło z powrotem do źródła – dodaje. 

– System składa się z ośmiu kamer, które rejestrują ruch postaci ludzkiej. Na podstawie tego system odtwarza ścieżki ruchu – zaznacza dr hab. inż. Dariusz Czerwiński, dyrektor Instytutu Informatyki Politechniki Lubelskiej. – Mamy możliwość porównania wcześniej nagranych ścieżek z tymi najnowszymi badaniami. Dzięki temu jesteśmy w  stanie określić zmiany ruchu u człowieka – dodaje.

– Bardzo pracochłonne jest przygotowanie badanej osoby. Trzeba ją zmierzyć, zważyć i prawie 40 markerów przyczepić do ciała – mówi dr inż. Smołka. – Potem same nagrania to wykonanie ćwiczeń czy przejść. To jest z reguły najkrótsza część. Potem następuje ten element badawczy. Chcemy obliczyć specyficzne dane do badań, które prowadzimy. To już zależy od konkretnego temu – dodaje.

– Wykorzystujemy nasze laboratorium do zastosowań promedycznych i prosportowych  – podkreśla dr hab. inż. Czerwiński. – Na oddziale rehabilitacji przeprowadzaliśmy badania dzieci z porażeniem mózgowym, w jaki sposób ich rehabilitacja z wykorzystaniem ortez wpływa na ruch, a w zasadzie na chód. Okazuje się, że w wielu przypadkach nastąpiła znacząca poprawa. Dzięki systemowi mieliśmy możliwość powiedzenia, że ten zakres ruchu poprawił się. Współpracujemy również z wieloma innymi ośrodkami, na przykład sportowymi. Były przeprowadzane badania między innymi tenisistów – dodaje.

Więcej na temat systemu trójwymiarowej rejestracji ruchu w programie „Eureka” dziś po godzinie 21.40.

SzyK / opr. PaW

Na zdjęciach: Prezentacja systemu rejestrowania ruchu (tzw. Motion Capture) w Lublinie, 06.03.2019, fot. Piotr Michalski

Exit mobile version