To nie tylko „mąż swojej żony”. Kazimierz Dolny przypomina Jerzego Kuncewicza

Był cenionym filozofem, literatem i prawnikiem, ale znany jest głównie jako „mąż swojej żony”. Mowa o Jerzym Kuncewiczu. W 35. rocznicę jego śmierci ważną dla Kazimierza Dolnego postać przypomniało Muzeum Nadwiślańskie. Dziś (14.03) zorganizowano spacer „Z Panem Jerzym pod rękę”.

Podczas wycieczki uczestnicy mogli zapoznać się z fragmentami twórczości tego literata oraz poznać liczne anegdoty związane z tą postacią. – Był rok 1907. Jako mały chłopak przyjechał tutaj z rodziną – opowiada Radiu Lublin kierownik Domu Kuncewiczów Monika Januszek-Surdack. – W jednej z kamieniczek funkcjonowała lodziarnia prowadzona przez żydowskiego właściciela, który widząc chłopaków w wieku naszego Jurka woła ich i zaprasza na deser. To pierwszy młodzieńczy kontakt Kuncewicza z Kazimierzem Dolnym. Później jest on już trochę bardziej świadomy. Pada pomysł, by przywieść tutaj żonę Marię ze Szczepańskich – dodaje. 

– Tak naprawdę zachowało się niewiele materiałów dotyczących Jerzego Kuncewicza – mówi Monika Januszek-Surdacka. – Zostały u nas takie notatki, które pozwalały nam na zrekonstruowanie obecności Jerzego Kuncewicza w Kazimierzu Dolnym, także jego ostatniej drogi. Pogrzeb odbył się w kościele farnym. Była to uroczystość rangi państwowej. Pisała o tym prasa, donosiły o tym media. Ale też paradoksalnie, umiera wielki człowiek, filozof, który wymyślił sobie Unię Europejską zanim ona powstała, a pisze się o nim „mąż swojej żony” – dodaje.

– Nasza placówka opiekuje się wyjątkowym miejscem. jest to dom Kuncewiczów – zaznacza Danuta Olesiuk, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Zmieni się tam sporo, chociaż część zmian może nie być widoczna na pierwszy rzut oka. Będą wymienione instalacje, które sprawią, że obiekt będzie bezpieczniejszy. Poprawimy warunki pracy. Będą też na nowo urządzone pokoje gościnne, do których będziemy wszystkich serdecznie zapraszać – dodaje.

Zakończenie remontu kilku obiektów należących do Muzeum Nadwiślańskiego – w tym także Domu Kuncewiczów – przewidziane jest na trzeci kwartał tego roku.

Kolejny spacer po miasteczku przypominający postać Jerzego Kuncewicza zaplanowano w najbliższą sobotę (16.03) o godzinie 11.00.

ŁuG / opr. PaW

Fot. Łukasz Grabczak

Exit mobile version