UMCS nauczy dzieci programowania

dziecko 16

Dzieci i młodzież z lubelskich szkół podstawowych i średnich mogą wziąć udział w specjalistycznych zajęciach z programowania. Nieodpłatne spotkania pod hasłem Akademia Programowania UMCS przygotowuje Instytut Informatyki. Projekt rozpocznie się w kwietniu i potrwa około dwóch miesięcy. 

– To inicjatywa łącząca naukę oraz rozrywkę i dająca najmłodszym szerokie perspektywy rozwoju – podkreśla prof. Bogdan Księżopolski  z Instytutu Informatyki UMCS. – Programowanie jest pasjonujące, ale także przyszłościowe. Mamy na rynku duże zapotrzebowanie na programistów. Dlatego bierzemy na siebie odpowiedzialność jak najwcześniejszego uczenia dzieci, żeby mogli zobaczyć, czy programowanie jest dla nich. Nasi pracownicy przygotowali 8 wykładów. Są one przeznaczone dla osób, które nie napisały jeszcze ani linijki kodu.

– Rynek potrzebuje jak najwięcej programistów, a rozpoczęcie takiej przygody wcześniej daje dużo większe możliwości. Sektorów w informatyce jest wiele, więc możemy zainteresować młodzież różnymi tematami. Na początku wprowadzamy młodych ludzi w podstawy programowania, ale w przyszłości mogą robić gry, strony internetowe albo zajmować się sztuczną inteligencją czy budową robotów – mówi Emil Benedykciuk, asystent naukowo-dydaktyczny w Instytucie Informatyki UMCS. –  Programowanie bardzo rozwija inteligencję młodego człowieka. Jest też rzeczą bardzo atrakcyjną ze względu na innowacyjność i technologię, z którą młodzi ludzie spotykają się na co dzień.

– Mam kontakt z dzieciakami w szkole podstawowej i niektóre już są gotowe, żeby rozpocząć przygodę z programowaniem. Na zajęcia zapisali się wszyscy uczniowie z klasy mojego syna, który ma 11 lat. Zapraszamy już tak młode osoby, żeby zaczęły przygodę z programowaniem. Gwarantuje, że jest to wspaniała przygoda – zachęca prof. Bogdan Księżopolski.

– Wielu młodych ludzi interesuje się technologią i próbuje programowania. Chcielibyśmy zaoferować bardziej profesjonalny kurs. W gruncie rzeczy w niewielkiej liczbie szkół podstawowych i liceów taka nauka jest dobrze przeprowadzana. Zawód programisty jest bardzo potrzebny na rynku, ale równocześnie bardzo trudny i wymagający. W związku z tym im wcześniej zaczniemy sobie „hodować” naszych młodych programistów, tym szybciej wejdą oni na rynek i tym więcej ich będzie – stwierdza dr Marcin Denkowski. – Na pewno jest to zawód bardzo przyszłościowy, dający dobre warunki do zarabiania i żeby utrzymywać się samodzielnie od naprawdę młodych lat. Nasi studenci pierwszego roku są w stanie w zasadzie zarabiać na siebie. Często nawet żyją lepiej niż ich rodzice.

Dla uczniów wszystkich rodzajów i poziomów szkół, którzy interesują się programowaniem, organizatorzy przygotowali także Konkurs Algorytmy i Struktury Danych.

Wszelkie szczegóły dotyczące „Akademii Programowania” UMCS  – także te dotyczące rejestracji uczestników – można znaleźć na stronie ap.umcs.pl

SuPer / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version