Asystentów pomagających niepełnosprawnym studentom i doktorantom poszukuje Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Do zadań takiej osoby należy między innymi pomaganie w poruszaniu się osoby niepełnosprawnej po uczelni czy przygotowywanie notatek dydaktycznych.
Organizatorom przedsięwzięcia zależy na osobach otwartych, sprawnych fizycznie i dyspozycyjnych.
– Pomoc asystentów jest nam bardzo potrzebna w codziennym funkcjonowaniu – podkreśla Dorota, niewidoma studentka V roku Wydziału Humanistycznego UMCS: – W związku z tym, że od 5 lat jestem na tej uczelni, musiałam poczynić pewne kroki, żeby było mi studiować wygodnie, dobrze i bezpiecznie. I właśnie nieocenioną pomocą jest tu współpraca z asystentem, ponieważ po dużych przestrzeniach nie poruszam się samodzielnie. Lublin nie jest też odpowiednio dostosowany i nie jest bezpiecznie, zwłaszcza na przejściach. Asystenci pomagają mi się przemieszczać.
– Asystent dydaktyczny pomaga osobom niepełnosprawnym w procesie edukacji – mówi Jagoda Tomczak-Osuchowska, specjalista-konsultant ds. osób niepełnosprawnych na terenie UMCS: – Jest to pomoc w przemieszczaniu się, ale tez robienie notatek. Mamy też grupę studentów z zaburzeniami psychicznymi, najczęściej ze spektrum autyzmu i Aspergera.
– Proporcja to 400 studentów niepełnosprawnych na 16 asystentów – dodaje Jagoda Tomczak-Osuchowska: – Działa to tak, że często asystenci pracują bardzo długo, czyli 8-10 godzin dziennie, opiekując się dwoma albo czterema studentami. Wymagamy głównie empatii i entuzjastycznego podejścia do ludzi. Fajnie, jeśli to wykształcenie jest powiązane z psychologią, pedagogiką, ale wystarczy nam otwarte serce i empatyczne podejście.
Szczegółowych informacji udziela Zespół ds. Obsługi Osób Niepełnosprawnych UMCS przy ul. Radziszewskiego 17.
SuPer (opr. DySzcz)
Fot. archiwum