W Guciowie jak w teatrze

001 986

Wznowienie prac na terenie Guciowa w powiecie zamojskim zapowiadają archeolodzy. Badacze chcą kontynuować poznawanie kurhanów znajdujących się nieopodal rzeki Wieprz. Znaleziska w Guciowie pochodzą z kilku różnych epok archeologicznych, co powoduje, że wieś cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem archeologów od kilkudziesięciu lat.

– Cmentarzysko w Guciowie jest datowane na około 3000-2500 rok przed Chrystusem – mówi dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie, dr hab. Jacek Górski. – W czasach, kiedy budowano piramidy w Gizie, Cheopsa, Mykerinosa i Chefrena powstawały one także w Guciowie. W początkach epoki brązu pojawiły się tu kurhany. W okresie średniowiecza Słowianie mieli tutaj swoje cmentarzysko.

– Guciów jest określany jako najlepiej zachowany w Polsce zespół wczesnośredniowieczny – podkreśla Stanisław Jachymek, gospodarz zagrody. – Jest osada, grodzisko oraz cmentarzyska kurhanowe. Tutaj jest jak w najlepszym teatrze – przenika się kultura z naturą. Na tym polega fenomen tego miejsca.

– Dolina rzeki Wieprz przyciągała naszych przodków od tysiącleci. Nie było tu najlepszych gleb, ale miejsce okazało się dogodne do osadnictwa – dodaje Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego.

– W świadomości ludzkiej do tej pory funkcjonuje podział na sacrum i profanum. Guciów jest tego doskonałym przykładem. Zwłoki zmarłych przenoszono na drugą stronę osady, za rzekę – tłumaczy Jerzy Kuśnierz, który w Muzeum Zamojskim pracuje od 40 lat.

– W maju planujemy przeprowadzenie tutaj badań archeologicznych na jednym z wybranych obiektów – zapowiada dyrektor Górski. – Chcemy sprawdzić, jak wyglądają kurhany z punktu widzenia współczesnej metodyki. Możemy m.in. pobierać wiele próbek i dowiedzieć się więcej o ówczesnym środowisku oraz o wykorzystywanych dawniej roślinach. Kolejne tajemnice guciowskie zostaną odkryte.

Badania krakowskich archeologów sprzed kilkudziesięciu lat doczekały się publikacji pod tytułem „Fenomen miejsca” autorstwa dr hab. Jacka Górskiego i Anny Tyniec.

Eksponaty z okolic Guciowa z wykopalisk z tamtego okresu można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, późniejsze są w Muzeum Zamojskim w Zamościu.

AlF / opr. MatA

Fot. archiwum

CZYTAJ TAKŻE: Promocja książki o fenomenie Zagrody Guciów

Exit mobile version