W Łukowie stanie kamień poświęcony pamięci krewnego Napoleona

park1

Kamień poświęcony pamięci krewnego Napoleona I Bonapartego – Mateusza Ornano-Chiaratelliego ma stanąć w Łukowie. Takie plany ma miejscowy artysta rzeźbiarz Andrzej Zdrojewski, który co roku odsłania w parku miejskim kamienie upamiętniające zasłużone, związane z Łukowem osoby.

– Inicjatywa kontynuowana jest od ponad dziesięciu lat – mówi jej pomysłodawca: – Powstał pomysł, żeby zrobić otwartą księgę łukowian, którzy mieszkali, żyli i zmarli w Łukowie. Mateusz Ornano-Chiaratelli zmarł w Łukowie w 1864 roku. Był projektantem starostwa miejskiego, a zarazem odwodnił Łuków, który był na bagnach. Po wojnie 1831 roku został w Łukowie. Najpierw mieszkał w Łomży, następnie przebudował twierdzę Dęblin, a później został w Łukowie na stałe. Budynek starostwa stoi do tej pory jako perła architektury łukowskiej.

– Pan Andrzej Zdrojewski jest naszym łukowskim społecznikiem i od wielu lat angażuje się w sprawy związane z historią naszego miasta – mówi Piotr Płudowski, burmistrz Łukowa: – Wynajduje osoby, które wniosły wkład w historię Łukowa. Wielokrotnie uczestniczyłem w ceremonii odsłonięcia tych „mówiących kamieni” w Łukowie i myślę, że w tej kwestii również będę wspierał pana Andrzeja.

Kamieni poświęconych osobom zasłużonym dla miasta jest już 12.

– Zaczęliśmy od Waleriana Skolimowskiego – wioślarza, architekta, oficera wywiadu wojskowego. Następny kamień to „przegrani zwycięzcy”, czyli żołnierze, którzy walczyli z generałem Maczkiem pod Monte Cassino, o których dużo się nie mówiło – zaznacza Andrzej Zdrojewski: – Jest też Marian Kołtun, żołnierz, społecznik, nauczyciel, podróżnik, który tratwą przepłynął z Łukowa na Westerplatte. W tym roku postawione będą dodatkowe tabliczki informujące o tych osobach.

Inicjatywa Andrzeja Zdrojewskiego przez mieszkańców Łukowa odbierana jest różnie: – Jedni mówią, że został tu zrobiony cmentarz, ale nikt tutaj nie został pochowany. Są tylko nazwiska osób, które są zapomniane. Chcemy to odkrywać dla młodzieży. To taka otwarta książka z kamienia, która ma przetrwać wieki – mówi Andrzej Zdrojewski

Odsłonięcie kamienia poświęconego Mateuszowi Ornano-Chiaratelliemu zaplanowano 25 maja podczas Dni Łukowa.

MaT (opr. DySzcz)

Fot. Małgorzata Tymicka

Exit mobile version