Wojsko przeprawiło się przez Wisłę

20190327 093250

Przeprawa przez Wisłę zakończyła kilkutygodniowe ćwiczenia na terenie Lubelszczyzny 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina. Bierze w nich udział około tysiąca żołnierzy. 

W okolicach Dęblina zbudowano most, po którym poszczególne jednostki przekroczyły rzekę. Choć mowa o wojskach lądowych, to wsparciem służyło także polskie lotnictwo.

– Zabezpieczają nas śmigłowce Sokół z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej – mówi major Marcel Podhorodecki, oficer prasowy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej: – Żołnierze z tejże brygady uchwycili przyczółki na dwóch brzegach Wisły i zabezpieczają przemieszczenie przez rzekę. 12. Brygada Zmechanizowana zaczynała od Podkarpacia, ćwiczyła też na Lubelszczyźnie. W dniu dzisiejszym przekraczała szeroką przeszkodę wodną, czyli Wisłę. Tutaj saperzy z 2. Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia zabezpieczyli tę przeprawę. To jeden z bardzo ważnych elementów ćwiczeń.

– Jest to przeprawa długości 189 metrów – mówi kapitan Dawid Choinka, oficer Wojsk Inżynieryjnych 12. Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie: – Most tego typu powstaje z poskładania kilku odcinków, które na początku się buduje z poszczególnych bloków w dłuższe, ok. 40-metrowe odcinki. Później 4-5 odcinków tego typu składa się na rzece w jeden długi most. Most tego typu to wstęga podwójna. Pozwala przerzucić siły na podwoziu gąsienicowym do ok. 77 ton, a na podwoziu kołowym do ok. 83 ton. Szerokość jezdni to ok. 4,3 m, więc praktycznie większym sprzętem, jaki mamy u nas w wojsku, możemy spokojnie przejechać.

– To nie symulacja ewentualnych działań wojennych, a takie szkolenie, które przygotowuje nas do tego, co może się wydarzyć – zaznacza Marcel Podhorodecki.

– W pierwszej kolejności musi być rozpoznany teren i to, czy nie występuje zagrożenie działania potencjalnego przeciwnika – mówi porucznik Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12. Brygady Zmechanizowanej: – Następnie teren musi być rozpoznany pod względem inżynieryjnym i musi zostać określone, czy jest możliwość przygotowania przeprawy. W przypadku 12. Brygady Zmechanizowanej jest to jedna z największych, najnowocześniejszych i najlepiej wyszkolonych brygad wojsk lądowych, także trzeba brać pod uwagę, że szkolą się tutaj wybitni profesjonaliści. Główną siłą brygady są kołowe transporty opancerzone Rosomak, które są na wyposażeniu pierwszego i trzeciego batalionu. Drugi batalion posiada bojowy wóz piechoty BWP1. Dostaliśmy też bardzo nowoczesne i innowacyjne moździerze RAK. Dodatkowo mamy przeciwlotnicze zestawy Hibneryt, a także bardzo nowoczesne wyposażenie łącznościowe i logistyczne.

Po kilkutygodniowym pobycie na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie żołnierze pojechali na Podlasie, by przeprowadzić kolejny etap ćwiczeń.  

ŁuG (opr. DySzcz)

Na zdj. Przeprawa przez Wisłę – ćwiczenia 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, Borowa koło Dęblina, 27.03.2019, fot. Łukasz Grabczak

Exit mobile version