Z ziemi biłgorajskiej do Francji. Znany za granicą, zapomniany w kraju

W Tarnogrodzie odbyło się spotkanie poświęcone wybitnej osobie uczestniku powstania listopadowego, działaczu Wielkiej Emigracji i wybitnemu politykowi – Wojciechowi Kazimirskiemu. Urodził się w 1808 roku na ziemi biłgorajskiej, zmarł w 1887 roku w Paryżu.

– To postać wyjątkowo ceniona we Francji. Mam wrażenie, że w Polsce zbyt mało znana – mówi Abdel Drira, doktorant historii Sorbony, który opracowuje biografię Kazimirskiego.

Wojciech Kazimirski to uczestnik powstania listopadowego, działacz Wielkiej Emigracji, dyplomata, orientalista, arabista i iranista. Po upadku powstania wspólnie z Joachimem Lelewelem wyemigrował do Francji, gdzie działał wśród Polonii. Wraz z Mickiewiczem i Zaleskim wydawał „Nową Polskę”. Pracował we francuskim ministerstwie spraw zagranicznych i uczestniczył we wszystkich podpisywanych przez Francję traktatach z Persją. Współpracował także z Czartoryskimi. Wydał m.in. słownik francusko-polski i polsko-francuski oraz przełożył na francuski „Ogród różany” – Sadiego, „Koran” i fragmenty „Księgi tysiąca i jednej nocy”.

Kazimierski pochodził z niewielkiej wsi Korchów Pierwszy między Biłgorajem a Tarnogrodem.

TsF

Fot. TsF

Exit mobile version