„Życie przez całe życie” to hasło niedzielnych obchodów Narodowego Dnia Życia w Zamościu.
– Chodzi o szacunek do życia w każdym wieku i w każdej kondycji – mówi Maria Król, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu. – Chcemy zachęcić wszystkich, żeby pochylili się nad problemem osób niepełnosprawnych i starszych. W każdej rodzinie jest ktoś starszy, a jak dożyjemy starości, to będziemy niepełnosprawni, więc jest to na pewno sprawa ważna dla wszystkich.
– Przygotowaliśmy m.in. strefy wyłączonych zmysłów – mówi Magdalena Poliwczak ze Środowiskowego Domu Pomocy „Krok za krokiem” w Białobrzegach. – Każdy, kto ma ochotę podnieść swoją wiedzę na temat życia z niepełnosprawnością, może wstąpić do której ze stref, na przykład wyłączonego wzroku, gdzie przekona się na własnym przykładzie, jak żyją osoby, które na co dzień nie widzą.
Wśród atrakcji znalazły się m.in. rozgrywki w siatkówce na siedząco, a także jarmark, kąpiele morsów, symulator dachowania i koncerty.
A podczas akcji pod hasłem „Życie przez całe życie”, organizowanej w ramach Narodowego Dnia Życia na terenie Zamojszczyzny kwestuje ponad pięciuset wolontariuszy. Dochód ze zbiórki zostanie przeznaczony na budowę kompleksu terapeutyczno-opiekuńczego dla niepełnosprawnych dorosłych o nazwie „Rodzinny Dom”.
– Jesteśmy wdzięczni, że tylu ludzi wspiera nasz cel – stwierdza Kamil Kabasiński ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu. – Budujemy centrum opieki i rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnościami, które, zwłaszcza po stracie rodziców, jako osoby niesamodzielne mają duży problem z funkcjonowaniem. Te osoby nie poradzą sobie same.
Na ulicach Zamościa Zwierzyńca, Krasnobrodu i Szczebrzeszyna wolontariuszy będzie można spotkać do godzin wieczornych.
AlF / opr. ToMa
Fot. Aleksandra Flis