20.04.2019 Słuchowiska Marii Brzezińskiej „Więzień Franciszek Witold” i „Zamknięte drzwi”

dokumenty 1

W Wielką Sobotę w programie z cyklu „Radioteatr” ok. 20:10 premiera słuchowiska pt. „Więzień Witold Franciszek”; scenariusz audycji w oparciu o zespół dokumentów z okresu okupacji (1940-1942) opublikowanych w książce „Witold – Listy więzienne” (wyd. Nauka i Innowacje, Poznań 1918). Wyboru z tej obszernej książki dokonał lubelski historyk literatury, muzealnik i literat Józef Zięba publikując je w książce „W oczekiwaniu na wyrok” (wyd. Polihymnia, Lublin 2018);

Bohaterem audycji jest poznański gimnazjalista Witold Franciszek Mularczyk aresztowany przez Niemców z innymi młodymi kolegami, którym zarzucono udział w konspiracyjnej Wojskowej Organizacji Ziem Zachodnich. Po aresztowaniu w maju 1940 roku niepełnoletni więzień był przenoszony z Poznania, poprzez Wronki do berlińskich więzień – Moabit i Plozensee, gdzie został stracony w październiku 1942 roku, po ukończeniu 21 lat. Przebywając samotnie w celi Franciszek odnawia swoje relacje z rodziną, pogłębia także życie duchowe; umiera w opinii świętości.

W zespole dokumentów, o których wydanie postarała się głównie lekarska rodzina Łuczaków z Poznania (prof. Jacek Łuczak) najbardziej przejmująca jest autentyczna korespondencja między Franciszkiem a matką – Marią Mularczyk i ona stanowi główną kanwę słuchowiska. Ponadto przytoczona jest dokumentacja dotycząca wyroku, komunikaty więzienne oraz otwierające i zamykające audycję wspomnienie snu, wizji kuzynki Franciszka – Wandy Jabłońskiej, która zobaczyła go jako męczennika i świętego.

Adaptacja i reżyseria: Maria Brzezińska
Realizator: Jarosław Gołofit

Ponadto fragment słuchowiska poetyckiego pt. „Zamknięte drzwi” – wiersze straconej 18 kwietnia 1943 roku w Ravensbrück lubelskiej poetki, Grażyny Chrostowskiej.

Po godzinie 20.00 zaprasza Maria Brzezińska.

Fot. pixabay.com

Exit mobile version