28.04.2019 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

Hofesh Shechter Company wystąpi w niedzielę wieczorem w Lublinie. Brytyjska grupa będzie w Polsce po raz pierwszy i zaprezentuje się z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Na wydarzenie zapraszają Lubelski Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Przypomnę, co o tym wydarzeniu w studiu „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” opowiadał Ryszard Kalinowski z Lubelskiego Teatru Tańca. „Grand Finale” to najnowszy spektakl Hofesha Shechtera. – To – jak czytamy w zapowiedzi-  ambitna, niezwykle odważna produkcja z udziałem 10 tancerzy oraz grupy muzyków grających na żywo. „Grand Finale” jest zarazem komiczny, melancholijny i piękny. Opowiada o świecie pełnym sprzeczności, przepełnionym buntowniczą energią i bezlitosnym dowcipem. Wykorzystując żywiołowy charakter przedstawienia, Shechter tworzy wizję upadającego świata, w nowatorski sposób łącząc muzykę na żywo, taniec i teatr. – Choreograficzna petarda… – pisała – Rosita Boisseau w Le Monde. – Scenografia, muzyka, puls perkusji, szybujące wysoko ciała tancerzy, apokaliptyczny klimat Grand Finale, ukazujący plemienny taniec w zupełnie innym świetle… To koniecznie trzeba zobaczyć.

Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn 2019 odbędzie się na początku sierpnia. Prace nad jego przygotowaniem trwają już od dawna. Gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” będzie prof. Iwona Hofman, która kieruje grupą ekspertów opracowujących założenia Centrum Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Prof. Hofman jest dziekanem Wydziału Politologii UMCS, prowadzi Pracownię Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu, jest przewodniczącą Kapituły Stypendium im. Leopolda Ungera i sekretarzem Kapituły Nagrody im. Jerzego Giedroycia, a niedawno została  także przewodniczącą Rady Towarzystw Naukowych przy Polskiej Akademii Nauk.  Zapowiemy Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn 2019. Podamy także kilka szczegółów związanych z programem.

Skąd się biorą literackie hity? Co jest kitem w literaturze? Kto o tym decyduje i czy należy słuchać go uważnie? Jeśli nie jego, to kogo? Jak nie zabłądzić w gąszczu tytułów? A może dobrze jest się gubić? O tym w Teatrze Starym w Lublinie rozmawiali z Grażyną Lutosławską: prof. Ryszard Koziołek – literaturoznawca, eseista, profesor w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego i Wojciech Szot – recenzent, wydawca, dziennikarz, współprowadzący wraz z Olgą Wróbel blog krytyczny – Kurzojady. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” przywołamy drugą część tego spotkania.

Wrócimy też do spotkania w Teatrze Starym, podczas którego aktorzy Adam Ferency i Piotr Głowacki opowiadali o tym, jak i co czytają.

Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Fot. nadesłane

Exit mobile version