Kolejne tajemnice odkrywa zespół parkowo-pałacowy Radziwiłłów w Białej Podlaskiej. Podczas prac rewitalizacyjnych odsłonięto fundamenty pochodzącej z przełomu XVII i XVIII wieku bramy koszarskiej.
– Odkrycie ma szczególne znaczenie. Aktualnie na terenie parku odtwarzany jest historyczny wjazd do dawnej rezydencji książęcej – mówi archeolog Mieczysław Bienia. – Odkryliśmy pozostałości po starej bramie koszarskiej. Była ona wymurowana na odcinku między wałami. Na pozostałej części spodziewamy się konstrukcji drewnianej – podkreśla ekspert. – Brama była drugim wyjściem z terenu bialskiego zamku. Ciągnęła się ona od dziedzińca pomiędzy dwoma budynkami oficyny zachodniej w kierunku koszar. Będziemy chcieli pokazać przyszłym pokoleniom fragmenty starych murów.
– To ważne odkrycie ze względu na fortyfikacje staroholenderskie, które mają szczególne znaczenie w historii architektury obronnej Polski – wyjaśnia konserwator zabytków Jan Maraśkiewicz. – Zachowały się w dobrym stanie i mają ogromną wartość historyczną oraz militarną.
– Nowa brama koszarska po rekonstrukcji będzie przejściowa – zapowiada Waldemar Raczkiewicz z Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej. – Drzwi z dwóch stron połączy kładka dla pieszych. W środku będzie kostka brukowa, a po bokach zostanie zrekonstruowany stary bruk. Odtworzymy także historyczne nasypy.
Przy bramie mogła znajdować się stróżówka. Wskazują na to odkryte fundamenty budynku, który pochodzi z XIX wieku.
Dodajmy, że 3 miesiące temu na terenie parku podczas remontu siedziby Muzeum Południowego Podlasia odsłonięto pochodzącą z czasów Radziwiłłów posadzkę [CZYTAJ: Symbol Białej Podlaskiej odsłania swoje tajemnice].
MaT / opr. MatA
Fot. Małgorzata Tymicka