Skąd wzięły się pluskwy?
– Pluskwy to owady należące do pluskwiaków, są spokrewnione z pluskwą jagodzianką lub odorkiem zielonym. Wiele gatunków ma różne gruczoły wonne, wydzielające nieprzyjemnie pachnącą ciecz służącą do obrony – wyjaśnia Robert Rozwałka, arachnolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. – Pierwotnie przodkowie pluskwy mogli pasożytować na nietoperzach. Gdy człowiek zaczął zamieszkiwać jaskinie to przeniosły się na ludzi, a razem z nimi do szałasów, ziemianek i domów. Ich uciążliwość znana była już w starożytności, do Europy jednak dotarły w okresie średniowiecza.
Gdzie żyją?
– Pluskwy domowe pobierają krew tylko nocą, w dzień bardzo trudno je znaleźć – chowają się w szczelinach łóżek i materacy, szwach pościeli, za tapetami, w gniazdkach elektrycznych, pod meblami lub w ich szczelinach – mówi dr Rozwałka. – Dawniej w łóżkach były baldachimy, aby pluskwy nie spadały nocą z sufitu. W latach 50-60. do odpluskwiania domów stosowany był środek DDT – skuteczny, ale bardzo szkodliwy. Po przejściowym spadku liczebności pluskiew wywołanym tępieniem chemicznym, wzrostem poziomu higieny i zmianą struktury zabudowy, zrobiło się ich mniej, ale nie wytępiliśmy ich do końca. Teraz znów okazuje się, że pluskwy w wielu miejscach kontratakują. Rzadziej pojawiają się w domach, ale częściej pojawiają się w hotelach, hostelach, środkach komunikacji publicznej. W końcu lat 90. pojawiło się spore ognisko pluskiew związanych z rozwojem handlu bazarowego i przywożeniem różnych przedmiotów np. dywanów ze wschodu.
Jak z nimi walczyć?
– Skuteczne przy zwalczaniu pluskiew są sposoby nie opierające się na chemii, jednak nie wytępi to ich za jednym razem. Skuteczne jest stosowanie przegrzanej pary – w temperaturze powyżej 45-50 st. Celsjusza jaja, larwy i dorosłe giną. Tam, gdzie nie można stosować pary można wymrażać suchym lodem – dodaje.
Czy pluskwy zarażają?
– Samo ukąszenie i pierwsze kilkadziesiąt minut jest bezbolesne, ponieważ pluskwy wstrzykują substancję znieczulającą – zaznacza dr Robert Rozwałka. – Jednak później występuje obrzęk, swędzenie, odczyn alergiczny. Pluskwy pobierając pokarm wkuwają się 2-3 razy obok siebie, więc ślady grupowych ukłuć są charakterystyczne. Występują uciążliwe objawy skórne, które utrzymują się nawet do tygodnia. Nie stwierdzono jednak, by pluskwy przenosiły choroby.
MaG
Pluskwa domowa: fot. Yxyv, CC by 4.0, wikipedia.org
Czytaj też: